در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
34
الگوریتم rankbrain چیست؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه 2 ماه قبل ، آخرین بروزرسانی درآگوست 18, 2020

 

google rankbrain

الگوریتم‌های گوگل همیشه در حال بروزرسانی هستند مثل آپدیت‌های پاندا، پنگوئن و البته مرغ مگس خوار که می‌توانید درباره آنها در وبلاگ ما مطالعه کنید. آپدیت‌های گوگل پس از اینکه تأثیر و کابردشان مشخص می‌شود با الگوریتم هسته گوگل ادغام می‌شوند، و یکی از آپدیت‌هایی که به سرعت قابلیت و اهمیت خود را ثابت کرد، الگوریتم rankbrain بود. قابلیت‌های الگوریتم rankbarin بی‌نظیر هستند، زیرا این الگوریتم قابلیت یادگیری و پیشرفت را بدون هیچ کمک خارجی دارد که این قابلیت باعث شده تا آپدیت rankbrain یکی از پیشرفته‌ترین و پر استفاده‌ترین الگوریتم‌های گوگل بشود.

عناوینی که در ادامه آنها را مطالعه خواهید کرد:

  • الگوریتم rankbrain چیست؟
  • چه زمانی گوگل موضوع سرچ مخاطب را می‌شناسد؟
  • چه زمانی الگوریتم rankbrain بر روی نتایج یک سرچ تأثیر می‌گذارد؟
  • الگوریتم rankbrain چه چیزی نیست؟
  • الگوریتم rankbrain چگونه کار می‌کند؟
  • چگونه محتوا را برای الگوریتم rankbrain بهینه سازی کنید؟

الگوریتم rankbrain چیست؟

به گفته خود گوگل بعد از سیگنال‌های رتبه‌دهی محتوا و لینک، الگوریتم rankbrain مهم‌ترین سیگنال رتبه‌دهی می‌باشد که خود این موضوع اهمیت این الگوریتم را ثابت می‌کند. ولی آیا آپدیت rankbrain واقعا یک سیگنال رتبه‌دهی است؟ در حقیقت، نه و یا حداقل نه به آن صورتی که شما به سیگنال‌های رتبه‌دهی گوگل عادت دارید بلکه این الگوریتم یک روش پردازش موضوعات سرچ است تا بتواند بهترین نتیجه یا مرتبط‌ترین نتایج را برای موضوعاتی که توسط گوگل ناشناخته شده هستند را پیدا کند. حدودا پانزده درصد از سرچ‎‌هایی که در هر روز انجام می‌شود کاملا جدید و ناشناخته هستند. چطور امکان این مقدار عوامل ناشناخته وجود داشته باشد؟ درک این قضیه واقعا سخت است ولی وقتی به تمامی صورت‌هایی که ما با افراد درباره یک موضوع، چیز و یا مکان حرف می‌زنیم توجه کنید، می‌بینید که این موضوع آن قدر هم غیر قابل باور نیست. پس با توجه به این موضوع کاملا مشخص است که هزاران و هزار راه برای پرسیدن یک سئوال بسیار ساده وجود دارد و تعداد این راه با انجام سرچ‌های صوتی بیشتر و بیشتر می‌شود. پس شما در اینجا کاملا واضح می‌بینید که چقدر الگوریتم rankbrain در پیدا کردن نتایج مناسب اهمیت و کارایی دارد. اگر بخواهیم نحوه این الگوریتم را به صورت ساده توضیح دهیم، می‌توانیم الگوریتم rankbrain را به عنوان یک الگوریتم پردازش کننده که از قابلیت یادگیری ماشینی استفاده می‌کند، اشاره کنیم و این قابلیت یادگیری ماشینی که باعث پیدا کردن روابط و درک معنی کلمات می‌شود، یکی از مهم‌ترین توانایی‌های این الگوریتم می‌باشد. این الگوریتم بر تمامی موضوعات سرچ تأثیر نمی‌گذارد زیرا اگر گوگل موضوع سرچ را بشناسد و از آن مطمئن باشد دیگر به rankbrain رجوع نمی‌کند.

چه زمانی گوگل موضوع سرچ مخاطب را می‌شناسد؟

زمانی که گوگل آپدیت مرغ مگس خوار را منتشر کرد و نتایج شاخه به موضوعات تغییر کردند، گوگل دیگر دقیقا همان کلماتی که سرچ شده بود را به عنوان نتایج نشان نمی‎‌داد بلکه سعی ‌می‌کرد با ایجاد و تشخیص ارتباط بین موضوع سرچ و عوامل دیگر نتایج جامع‌تر و بهتری را به کاربر ارائه دهد. اگر شما مایل به دریافت اطلاعات بیشتر درباره الگوریتم مرغ مگس خوار می‌توانید به مقاله که ما که درباره این موضوع است، مراجعه کنید. حالا این سئوال پیش  می‌آید که این قابلیت چگونه کار می‌کند؟ خوب، این موضوع را می‎شود با یک مثال توضیح داد، مثلا وقتی شما عبارت “سیب قرمز را سرچ می‌کنید به جای اینکه دقیقا سیب قرمز را به عنوان نتیجه به شما ارائه دهد، گوگل این عبارت سرچ شده را به چند پارامتر ریزتر تقسیم می‌کند. اول کلمه سیب را بررسی می‌کند و آن را به عنوان یک ماده خوراکی تشخیص می‌دهد و سپس پارامتر “رنگ قرمز را به نتایجی که از بانک دیتای خود بدست آورده است، اضافه می‌کند ولی پروسه گوگل در این مرحله پایان نمی‌یابد بلکه وقتی بعد از انجام این کارها شروع به بررسی روابط “سیب قرمز با موضوعات دیگر می‌کند، مثلا این موضوع را در نظر می‌گیرد که شاید منظور از کاربر از “سیب قرمز یک ماده خوراکی باشد و یا سیب قرمزی که نماد شرکت “اپل است، پس گوگل بعد از انجام این سرچ نتایج را هم به عنوان یک ماده خوراکی و هم به عنوان نماد شرکت اپل نشان می‌دهد تا کاربر بتواند به نتایج منظور خود دسترسی پیدا کند.  پس به جای ده نتیجه مربوط به میوه، هشت نتیجه مربوط به میوه و دو نتیجه مربوط به شرکت اپل را نشان می‌دهد و این نحوه کار الگوریتم rankbrain به زبان ساده است.

google search

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، زمانی که شما کلمه سیب قرمز را سرچ می‌کنید، نتایج گوگل بدلیل وجود الگوریتم rankbrain ،نتایج نشان داده شده بسیار متنوع مثل میوه، برند سیگار، نوشیدنی، وسایل آتش بازی و … هستند.

 

چه زمانی الگوریتم rankbrain بروی یک سرچ تأثیر می‌گذارد؟

الگوریتم rankbrain بر تمامی سرچ‌های در هر زبان‌ و هر کشوری باشد، تأثیر می‌گذارد ولی تأثیر این الگوریتم بروی یک سرچ زمانی زیاد می‌شود که موضوغ سرچ خاص و ناشناخته باشد.  با مقایسه نتایج سرچ گوگل قبل و بعد ار انتشار آپدیت rankbrain می‌شود کاملا این موضوع را درک کرد، مثلا شما قبل از انتشار الگوریتم rankbrain درباره حقوق آبی و آب رسانی استان اصفهان سرچ می‌کردید، گوگل تمامی اطلاعات دولتی و منطقه این موضوع را در اختیار شما می‌گذاشت و اگر درباره شهر کاشان که یکی از شهر‌های شناخته شده استان اصفهان است همین موضوع را سرچ  می‌کردید دوباره اطلاعات زیادی را بدست می‌آورید ولی اگر درباره حقوق آبی شهر فیروز آباد که در دویست و پنجاه کیلومتری شهر کاشان قرار دارد سرچ می‌کردید نتیجه دقیق و قابل استفاده پیدا نمی‌کردید ولی بعد انتشار الگوریتم rankbrain  این فقر اطلاعاتی برطرف شد.

الگوریتم rankbrain چه چیزی نیست؟

تا الان ما درباره الگوریتم rankbrain به صورت ساده بحث کردیم و با هم یاد گرفتیم، ولی الان وقت این رسیده که یکم عمیق‌تر درباره این موضوع صحبت کنیم. آپدیت rankbrain یک پردازش‌گر زبان طبیعی یا (natural language processor)NLP نیست زیرا NLPها می‌توانند کلمات را مانند یک انسان درک کنند و بفهمنند ولی rankbrain کلمات را درک نمی‌کند بلکه آن‌ها را با یک فرمول ریاضی بررسی می‌کند و آنها را در بردارهای مشابه قرار می‌دهد تا بهترین نتیجه را پیدا کند. زمانی که موضوع یک سرچ اصلا توسط این الگوریتم تشخیص داده نشود، سعی می‌کند نزدیک‌ترین نتایج از لحاظ معنی و منظور را پیدا و در نهایت به کاربر ارائه می‌دهد.

الگوریتم rankbrain چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم rankbrain از بانک‌های دیتا خود که درباره موضوعات، چیزها، افراد و مکان‌ها هستند، استفاده می‌کند تا اطلاعات مورد نیازش را به خورد الگوریتم و قابلیت یادگیری ماشینیش و پروسه بررسیش را تکمیل کند. این پروسه به این گونه شروع می‌شود که rankbrain موضوع یک سرچ را به کلمات تقسیم می‌کند و این کلمات را در بردار‌های ارتباطی قرار می‌دهد تا بتواند رابطه آن را با موضوعات دیگر پیدا و با استفاده آنها نتایجش را بهینه سازی کند. گوگل زمانی که درحال پردازش یک موضوع ناشناس است از روابط ریاضی برای پیدا کردن بهترین نتیجه استفاده ولی با گذر زمان با استفاده از قابلیت یادگیری ماشینی و دیتای بیشتر، گوگل موضوعات ناشناس را بهتر درک می‌کند و نتایجی کامل‌تری را در نهایت پیدا و نشان می‌دهد.

machine learning

چگونه محتوا را برای الگوریتم rankbrain بهینه سازی کنید؟

بر اساس گفته‌های گری الیس یک از آنالیست‌های گوگل:« بله، این کار شدنی است و روش‌هایی بسیاری برای این کار و در بین تمامی این روش‌ها دو مورد از بقیه دقیق‌تر و پر استفاده‌تر هستند».

دو روش برای بهینه سازی موضوعات و محتوا برای الگوریتم rankbrain:

  1. هدف و زمینه تمامی عبارت‌های کلیدی استفاده شده توسط کاربران را بشناسید: مهترین موضوع درباره عبارات کلیدی، هدف آنهاست و در سالیان اخیر قابلیت یادگیری ماشینی شروع به درک زمینه و مضمون موضوعات کرده است که اهمیت هدف و معنی کلمات کلیدی را از همیشه بالاتر می‌برد. پس اگر شما و منظور کلمات کلیدی که توسط کاربر استفاده می‌شود را درک نکنید و نتوانید از آنها استفاده کنید درحال دور ریختن پول و منابع خود هستید.
  2. درباره این کلمات کلیدی در قالب طولانی و مرتبط محتوا تولید کنید: حالا که درباره هدف کلمات کلیدی تحقیق کرده‌اید زمان تولید محتوا برای آنهاست. هدف الگوریتم rankbrain با هدف اصلی گوگل یکی است تا بتواند بهترین محتوا را در کمترین زمان در اختیار کاربر بگذارد. اگر دربارش فکر کنید، می‌بینید که این موضوع خیلی ساده و واضح است زیرا برای دست‌یابی به یک محتوای فقط یک پادشاه وجود دارد و آن کسی نیست جزء محتوای عالی.

search time

همانطور که در تصویر می‌توانید به صورت واضح مشاهده کنید، گوگل بدلیل وجود الگوریتم rankbrain نتایج مناسب خیلی سریع در اختیار کاربر می‌گذارد.

شاید شما زمانی که برای اولین بار اسم الگوریتم rankbrain را شنیدید برایتان عجیب بود زیرا نام این الگوریتم هیچ معنی خاصی ندارد و یا نحوه کارش برایتان غیر قابل درک بود، ولی ما امیدواریم الان که به پایان این مطلب رسیده‌اید این موضوعات برایتان روشن شده باشد و به اهمیت این الگوریتم و تولید محتوای خاص و باکیفیت پی‌ برده باشید. این مقاله به هیچ وجه اولین مقاله ما درباره الگوریتم‌های گوگل نیست بلکه فقط یکی از بسیاری است و شما می‌توانید بروی لینک‌های زیر این مقالات را مطالعه کنید:

الگوریتم پاندا چیست

الگوریتم پنگوئن: جنگجوی شجاع گوگل

الگوریتم کبوتر گوگل و ترفند‌های آن برای توسعه مشاغل

دیدگاه ها
Comments