در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
185
وی لاگ چیست؟ چگونه راه‌اندازی می‌شود و چه تفاوت‌هایی با بلاگ دارد؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه 3 ماه قبل

 

اگر شما کلمه وی لاگ یا vlog را برای اولین بار است که می‌شنوید احتمالا نمی‌دانید که معنی دقیق آن چیست یا چگونه ایجاد شده است، خوب بیاید اول ببینیم که این کلمه چگونه ساخته است و ریشه آن چیست؟ کلمه وی لاگ از ترکیب دو کلمه ویدیو(video) و بلاگ(blog) ساخته است و این ریشه و دلیل به گونه معنی آن هم مشخص می‌کند، یک وی لاگ مربوط به محتوای ویدیویی است که در یک صفحه و پلتفرم مختص به خودش قرار می‌گیرد. از کلمه وی لاگ به سه حالت می‌شود استفاده کرد: یک(اسم): وی لاگ به یک ویدیویی اشاره می‌کند، برای مثال وی لاگ من را ببینید، دو(اسم): زمانی که وی لاگ به کانال ویدیویی اشاره می‌کند که افراد در آن می‌توانند ویدیوهای مختلفی را تماشا کنند و بروی آنها نظر بدهند، سه(فعل): این زمانی است وی لاگ به ساختن یک ویدیو اشاره دارد برای مثال من دارم وی لاگ می‌گیرم یا من یک وی لاگر هستم. تا الان شما تا حدودی یاد گرفتید که وی لاگ چیست؟ می‌‌تواند چه مزایای داشته باشد و تفاوت بین وی لاگ و بلاگ چیست؟ ما در ادامه می‌خواهیم این موضوعات را عمیق‌تر بشکافیم و علاوه بر این موضوعات می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چگونه یک وی لاگ را راه‌‌‎اندازی کنید.

عناوین این مقاله :

 

 • تفاوت‌های بین وی لاگ و بلاگ
 • مزایای وی لاگ برای شما
 • چگونه یک وی لاگ را راه‌اندازی کنیم؟

تفاوت‌های بین وی لاگ و بلاگ


وی لاگ چیست؟ خوب همانطور گفتیم یک وی لاگ می‌تواند یک ویدیو یا کانال ویدیویی باشد. خوب حالا بلاگ چیست؟ یک بلاگ یک پلتفرم شناخته شده برای قرار دادن محتوای معمولا نوشتاری است. خوب تا اینجا که وی لاگ و بلاگ خیلی شبیه به نظر می‌رسند و این قضیه کاملا درست است چون هردوی آنها برای تولید کنندگان محتوا و به انتشار گذاشتن محتوا طراحی و ساخته شده‌اند، اما این وی لاگ و بلاگ کاملا هم شبیه نیستند زیرا اولین بزرگترین تفاوت وی لاگ و بلاگ در رابطه با نوع محتوای آنهاست. محتوای یک بلاگ توسط یک بلاگر یا نویسنده محتوا تولید می‌شوند و بیشتر اوقات به صورت مقاله است و یک فرم خاصی را دنبال می‌کند برای مثال زمانی که ساختار کلی یک بلاگ آموزش است، محتوای آن به صورتی تولید و نوشته می‌شود تا اطلاعات بسیار مفید و گسترده را در اختیار کاربر گذاشته شود اما در یک وی لاگ محتوا معمولا به صورت یک ویدیو است و یک حس و حال خودمونی‌تر و دوستانه‌تری دارد، یک وی لاگر بیشتر سعی می‌کند تا در یک سطح بسیار شخصی و روزانه با مخاطب برخورد کند و به او اطلاعات دهد. حالا یک وی لاگر کیست؟ یک وی لاگر همان تولید کننده محتوا برای یک وی لاگ است اما تفاوتش با یک نویسنده بلاگ این است فقط نوشتار و مقاله او به کاربر نشان داده نمی‌شود بلکه یک وی لاگر جلوی دوربین می‌ایستد و هر محتوای که مد نظرش است را به لحن و رفتار خاص خود بیان می‌کند. یک وی لاگر عالی کسی است که روابط اجتماعی بسیار خوب و شخصیت خاصی داشته باشد تا افراد را به خود جذب کند.

پس تا اینجا فهمیدین وی لاگ چیست و بزرگترین تفاوت بین وی لاگ و بلاگ در نوع و قالب محتوایی آنهاست اما آیا این تفاوت‌ها فقط به قالب محتوایی خلاصه می‌شود؟ خوب حقیقت این است که نه، تفاوت‌های بین وی لاگ و بلاگ فقط مربوط به محتوا نیست بلکه به مواردی زیادی ربط دارد مثل جامعه هدف؛ جامعه هدف یک بلاگ معمولا بسیار تخصصی است مثلا برای تولید کنندگان محتوا یا صنایع فیلم سازی اما جامعه هدف یک وی لاگ و وی لاگر بسیار گسترده است و معمولا یک گروه سنی را هدف قرار می‌دهند که افراد زیادی را با شخصیت‌های متفاوتی را شامل می‌شود. اطلاعات که در یک وی لاگ قرار داده می‌شود مربوط به مسائل روزانه است مثل دستور پخت غذا یا نحوه زد عفونی کردن وسایل خونه، محتوای وی لاگی امروزه خیلی ترند شده‌‌اند زیرا چون افراد خیلی زندگی‌های شلوغی دارند و به دنبال روش‌هایی هستند که مسائل روزمره‌شان را راحت‌تر کند و وقتی یک فرد به صورت دوستانه و با تصویر خود با مخاطب ارتباط بر قرار می‌کند یک احساس اعتماد و دوستی بسیار خوبی را ایجاد می‌کند، همین موضوع یکی از برتری‌های وی لاگ بر بلاگ است.

DIY به معنی  do it yourself یا خودت انجامش بده است.

مزایای وی لاگ برای شما


بسیار عاقلانه است که قبل از انجام هرکاری نقات مثبت و منفی آن را بسنجید تا مطمئن شوید که این کار ارزش انجام دادن را دارد یا نه و ساختن یک وی لاگ هم از موضوع مستثناع نیست، مخصوصا وقتی که یک پلتفرم بسیار شناخته شده به نام بلاگ وجود دارد و تولید کنندگان محتوا سالهاست دارند در آن درحال فعالیت هستند و در آن تخصص دارند. در طرف دیگر ترازو وی لاگ قرار دارد که نسبتا جدیدتر و ناشناخته‌تر است و متخصصان کمتری دارد اما می‌دانیم امروزه مخاطبین وی لاگ بیشتر از بلاگ هستند و این تعداد روزانه درحال افزایش است. خوب بیاید با هم ببینیم مزایای یک وی لاگ چه چیزهایی هستند.

مزایای ساخت وی لاگ:

 • یک وی لاگ باعث اعتماد سازی می‌شود: وقتی که شما دارید یک صنعتی را پایه گذاری می‌کنید یا در حال بهبود برندتان هستید یا اصلا حتی دارید یک پروژه شخصی را انجام می‌دهید، مهم‌ترین چیزی که به آن نیاز دارید اعتماد است؛ زیرا این اعتماد است که مخاطب را مجاب می‌کند تا دوباره و دوباره به شما مراجعه کند و به یک مشتری واقعی تبدیل شود. ساخت وی لاگ یک روش بسیار عالی برای اعتماد سازی زیرا در محتوای یک وی لاگ یک فرد به نام وی لاگر دارد به صورت مستقیم با مخاطب حرف می‌زند و اطلاعات مختلفی را اختیار او می‌گذارد و همین حس زنده بودن و گفت‌و‌گو باعث ایجاد هرچه سریعتر اعتماد می‌شود.

 • یک وی لاگ بانک دیتای قابل بررسی خوبی را به شما می‌دهد: شاید در اینجا بپرسید که یک وی لاگ چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ خوب هر کدام از ویدیوهایی که در یک وی لاگ قرار می‌گیرد، موضوع و زمینه مشخص و خاصی را دارد برای مثال امکان دارد یک ویدیو درباره بارگذاری مطلب در وردپرس باشد یا اینکه یک موضوع بسیار ساده را مثل نصب یک نرم‌افزار را شامل شود و وقتی شما این ویدیوها را به اشتراک گذاشتید می‌توانید با بررسی تعداد بازدیدها و کامنت‌های پست شما می‌توانید بفهمید که آیا این موضوع یا زمینه که شما انتخاب کرده‌اید بازخورد خوبی داشته است، تعداد قابل توجه از افراد جذب کرده است و آیا می‌شود که ویدیو‌های بیشتری در رابطه با آن موضوع و زمینه ساخت به اشتراک
  گذاشت. این اطلاعات و دیتاها می‌توانند شما در فرایند تولید محتوا بسیار یاری و همراهی کنند.

 • وی لاگ باعث ایجاد خلاقیت می‌شود: ساخت وی لاگ علاوه بر اعتمادسازی و ایجاد یک بانک دیتای عالی، آزادی‌های بسیاری هم در اختیار شما می‌گذارد و همین آزادی‌ها باعث تحریک قوه تخیل و خلاقیت می‌شود، زیرا شما تصمیم می‌گیرید که در کجا و در چه فضایی ویدیوی خود را فیلم برداری کنید، چه لباس یا ظاهری داشته باشید، با چه لحنی صبحت کنید، چه زبان بدنی داشته باشید و کلی چیز کوچک دیگر که دست به دست یک محتوای ویدیویی عالی می‌سازند.
 • وی لاگ باعث ایجاد رابطه با مخاطب می‌شود: همانطور که گفتیم وی لاگ باعث ایجاد اعتماد می‌شود و اعتماد سازی اولین و مهم‌ترین قدم در ایجاد رابطه است که شما با ساخت وی لاگ آن را انجام می‌دهید و خیلی وقت‌ها امکان دارد ویدیو شما مربوط به یک گروه خاصی باشد برای مثال خانم‌های خانه دار و اگر شما در ویدیو خود مستقیما به این افراد اشاره کنید مثلا بگویید که این ویدیو برای خانم‌های خانه دار است یا با انجام کار خانم‌های خانه دار می‌توانند سریعتر ظرف‌ها را بشویند یا هر چیز دیگری، وقتی شما این کار را انجام می‌دهید یک حس اهمیت و اولویت را به مخطبتان انتقال می‌دهید که باعث ایجاد یک رابطه دوستانه و پایدار می‌شود.
 • یک وی لاگ دانش و تخصص شما را به نمایش می‌گذارد: خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که شما درباره موضوعی تخصص یا دانش خاصی را دارید ولی نمی‌توانید آن را در قالب بلاگ و مقاله آن را انتقال دهید یا حتما برای توضیح آن به اشکال و گفتار نیاز دارید و باید حتما را به صورت مکالمه توضیح داد. وی لاگ به شما این اجازه را می‌دهد که دانش خود را به هر صورتی که لازم می‌دانید انتقال دهید و تخصصتان را نشان دهید.

موارد بالا مزایای بسیار مشخص و بدیهی ساخت وی لاگ هستند اما قطعا تمامی نقات مثبت آن را شامل نمی‌شوند زیرا در وی لاگ می‌شود یک شخصیت و برند تبلیغاتی بسیار خوبی را ایجاد کرد با ترندهای بازار همراه است و اطلاعات بسیار تازه و بروز در اختیار کاربر می‌گذارد، این موضوع شما را به یک مرجع معتبر و جذاب تبدیل می‌کند که همیشه مخاطبین بسیار زیادی خواهد داشت.

چگونه یک وی لاگ را راه‌اندازی کنیم؟

قبل از راه‌اندازی و ساخت وی لاگ یک سری مراحل و قدم‌ها وجود دارند که شما باید آنها را پشت سر بگذارید، زیرا راه‌اندازی وی لاگ فقط به ساخت یک اکانت یا کانال ویدیویی و قرار دادن محتوا در آن خلاصه نمی‌شود بلکه موضوعات بسیار زیاد دیگری هستند که باید برای ساخت وی لاگ به آنها توجه کنید و قبل از بارگزاری هر محتوایی آنها را رعایت کنید.

۱۳ قدم برای راه‌اندازی وی لاگ:

 1. جامعه هدف و بازار تخصصی خود را بشناسید: شما قبل از اینکه وی لاگ خودتان را بسازید باید کاملا بدانید برای چه افرادی می‌خواهید ویدیو بسازید، محدوده‌ سنی آنها چیست؟ چه علایقی دارند؟ چه مشکلاتی دارند؟ در هنگام تحقیق با چه چالش‌های روبرو می‌شوند؟ درآمدشان چقدر است و تمام ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی آنها، سپس باید بدانید که در چه بازاری می‌خواهید فعالیت کنید، مثلا وسایل خانگی یا آموزش یا هر چیزی و باید سعی کنید که تمامی محتوای شما به این کانون برگردند و بله درست است که ویدیو‌های یک وی لاگ امکان دارد متفاوت باشند و لحن‌های مختلفی باشند اما باید همه آنها یک هدف و منظور واحدی را دنبال کنند.
 2. از محتوای وی لاگ و وی لاگرهای دیگر ایده بگیرید: خیلی وقت‌ها برداشتن اولین قدم بسیار سخت است، شاید نمی‌توانید ایده‌های خوب یا کافی را پیدا کنید یا اصلا دیتای کافی برای شروع به فیلمبردای ندارید در این زمان شما می‌توانید وی لاگ و وی لاگرهای دیگر را تماشا کنید، موضوعات پر مخاطب را پیدا کنید و ایده‌های خوبی را با توجه با این موضوعات بدست آورید، این نوع ایده‌گیری یکی از بزرگترین تفاوت‌های بین وی لاگ و بلاگ است، چون زمانی که در یک بلاگ به یک منبع مراجعه می‌کنید خیلی وقت‌ها مطالب بسیار شبیه به هم می‌شوند و ارزشش کم می‌شود، ولی در وی لاگ چون هر فردی نوع گویش و رفتار متفاوتی دارد این مشکل پیش نمی‌آید.

 1. درباره پلتفرم وی لاگ تحقیق کنید و خودتان را با آن آشنا کنید: این موضوع که کاملا بدیهی است زیرا شما حتما باید کاملا خودتان را با پلتفرم وی لاگ آشنا کنید و ببینید که افراد برای اشتراک گذاری محتوای خود از چه وب سایت‌ها و هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند، چه وی لاگرهایی شناخته شده هستند و می‌‌توانند به شما کمک کنند و چه المان‌هایی یک وی لاگ موفق می‌‎سازد.

 1. کانال ویدیویی و برند خودتان را بسازید: خوب قدم‌هایی که تا الان پشت سر گذاشتیم مربوط به کارهایی بود باید قبل از ساخت وی لاگ آنها را انجام می‌‌دادید و حالا که آنها را به ثمر رسوندید نوبت به این می‌رسد که یک کانال ویدیوی برای اشتراک گذاری محتوای ویدیوی خود درست کنید. این کانال ویدیوی می‌تواند یک کانال یوتوب (youtube)، صفحه انستاگرام، کانال شخصی یا شبکه‌های اجتماعی دیگر باشد تا شما محتوایتان را به اشتراک بگذارید.
 2. وسایل و ابزارهای خوبی را برای خود تهیه کنید: کیفیت ساخت یک ویدیو بسیار با اهمیت است چون کاربر ویدیویی که کیفیت پایانی دارد را تماشا نخواهد کرد و روی آن وقت نخواهد گذاشت. پس دوربینی تهیه کنید که تصویر خوبی را بگیرد، میکروفون بدون خش تهیه کنید و مطمئن باشید که هزینه به نتیجه آن می‌ارزد.
 3. برای خودتان یک چارچوب تعریف کنید: این چارچوب مربوط به مدت زمان ویدیو و حداقل کیفیت آن است. اگر شما یک مدت زمان چهار دقیقه برای خود تعریف کنید باید سعی کنید که ویدیوهای شما بیشتر از چهار دقیقه نشوند، مگر اینکه یک ویدیو خیلی خاص و مهمی باشد که حتمی باید بیشتر از چهار دقیقه شود و شما باید سعی کنید که حداقل کیفیت که ویدیو خودتان بارگذاری می‌کنید هم بالا باشد برای مثال حداقل ۷۲۰p به بالا باشد ولی این چارچوب فقط به این دو موضوع خلاصه نمی‌شود بلکه شما باید یک چارچوب ادبیاتی هم داشته باشید تا از آن دور نشوید.

 1. نور، دوربین، اکشن: بعد از اینکه فهمیدین وی لاگ چیست و به چیز‌هایی نیاز دارد، دیگر وقت فیلمبرداری است، شما چارچوبتان را دارید، برای خودتان فضا و وسایل مناسب تهیه کرده‌اید، کانالتان را ساخته‌اید و الان وقت آن است که شروع کنید، دوربینتان را در جایی قرار دهید که خودتان در آن کاملا و به صورت واضخ معلوم باشد و فضای پرتی کمی داشته باشد، نور فضای خود را طوری تنزیم کنید که نه زیاد تاریک و نه زیاد روشن باشد که فیلم بسوزد، سپس میکروفون خود را چک کنید و ببنید در چه فاصله بهترین صدا را ارائه می‌دهد.
 2. یک زمان برای تدوین ویدیو قرار دهید: خوب این موضوع به همان کیفیت بر می‌گردد و کیفیت مسئله بسیار مهمی برای یک وی لاگر است، خیلی وقت‌ها پیش می‌آید یک قسمتی از ویدیو تار شود یا صدا خش‌دار یا از تصویر جلو و عقب باشد، این موضوعات در مرحله تدوین حل می‌شود. اگر شما خودتان در این زمینه تجربه و دانش دارید که بسیار عالی و اگر هم نه از یک تدوین کننده فیلم یا گرافیست کمک بگیرید.
 3. ویدیو خود را بارگزاری و بهینه سازی کنید: بارگذاری یک ویدیو در یک وی لاگ کار بسیار ساده است ولی امکان دارد زمان این بارگزاری به دلیل حجم فایل زیاد شود، شما می‌توانید از این زمان استفاده کنید تا ویدیوتان را بهینه سازی کنید. خوب یک ویدیو را چگونه می‌شود برای یک وی لاگ بهینه سازی کرد؟
 • تیتری جذاب برای ویدیو خود بنویسید
 • از قواعد سئو پیروی کنید
 • یک عکس شاخص مناسب و خوب از ویدیوتان تهیه کنید
 1. مخاطبتان را درگیر کنید و از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید: با یک تیتر یا بک لینک معتبر مخاطب را به سمت ویدیو خود بکشید و آن را روی کانال خود نگ دارید و شما می‌توانید برای انجام این کار از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید برای مثال قسمتی از ویدیو را در پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید و به کاربران بگویید که برای مشاهده کامل ویدیو به وی لاگ شما مراجعه کنند و لینک وی لاگتان را در زیر پوست شبکه اجتماعی خود قرار دهید.
 2. از ابزارهای آنالیز برای بهبود وی لاگ خود استفاده کنید: از ابزارهای آنالیزگر مثل گوگل انالیتیکس(google analytics) استفاده کنید تا ببینید تا کدام موضوعات ویدیوها و موضوعات مخاطبین بیشتری داشته‌‌اند و بیشتر در آن زمینه‌‎ها فعالیت کنید تا مخاطبین و لیدهای بیشتری را بدست آورید.
 3. شنوا باشید: این موضوع یک مسئله بسیار مهم در پروسه ساخت وی لاگ است زیرا شما باید در نظر داشته باشید که هیچ وی لاگری یک شب معروف نشده است بلکه معرفیت و مرجعیت زمان می‌برد، اگر شما یک برنامه تولید برای خوتان درست کنید در یک ساعت خاص یا روز خاص محتوایتان را به اشتراک بگذارید و به کامنت‌های مخاطبین توجه کنید و پیشنهادات و انتقادات آن را در محتواهای خودتان استفاده کنید.
 4. برندتان را رشد دهید: خیلی از بلاگرها می‌پرسند که کی می‌توانند از وی لاگشان پول دربیاورند یا اسپانسر بگیرند. خوب این موضوع مربوط اعضا و بازدید وی لاگ شماست، اگر شما به ۱۰۰۰ عضو و ۴۰۰۰ بازدید در هفته برسید می‌توانید برندتان را رشد دهید و شروع به پول درآوردن کنید.

وی لاگ چیست؟ این سئوالی است که ما در ابتدای این مقاله پرسیدم و سپس گفتیم تفات‌های بین وی لاگ و بلاگ چیست؟ جواب هردوی این سئوالات مربوط نوع و قالب محتوا است، بلاگ بیشتر محتوایش نوشتاری و محتوای وی لاگ ویدیویی و تصویری است و البته دریافتیم یک وی لاگ می‌تواند چه مزایا و تأثیرات بروی یک برند داشته باشد. خیلی‌ها می‌پرسند که بلاگ بهتر است یا وی لاگ، خوب این سئوال از پایه اساس غلط است زیرا بلاگ خوبی‌های خودش را دارد و بهترین پلتفرم برای یک سری محتوا است و وی لاگ بسیار تازه و گسترده است و می‌تواند در سطحی بسیار شخصی با مخاطب ارتباط بر قرار کند، پس هردوی آنها خوب هستند و مزایای خود را دارند. خوب پس الان می‌دانیم وی لاگ چیست، این بخش مربوط به ما که معنی و مفهوم وی لاگ را توضیح دهیم و حالا نوبت شماست که تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید از پلتفرم جذاب برای گسترش صنایع خود استفاده کنید یا نه.

دیدگاه ها
Comments