در حال انتقال به حالت خواندن
علیرضا اکبرزاده
علیرضا اکبرزاده
مشاهده مطالب
32
همه چیز در مورد مسائل مالی یک کسب و کار اینترنتی از صفر تا صد (+نکات مالیاتی+ساختار هزینه و درآمد+ روش‌های کاهش هزینه و …)
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 4 هفته قبل ، آخرین بروزرسانی درسپتامبر 28, 2020

این روزها که افراد زیادی علاقه‌مند به راه اندازی کسب و کار برای خودشان هستند، توجه به مسائل مالی یک کسب و کار اینترنتی، کم رنگ تر از گذشته شده‌است! مسائل مالی که پایه و اساس یک کسب و کار اینترنتی را را بنا می‌کنند، اگر از ابتدای کار با یک ستون و پایه محکم، بنا نشوند، احتمالاً یک بیزینس آنلاین را به کلی نابود کنند. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی مسائلی همچون چیستی کسب و کار اینترنتی، روش‌های راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ایده‌هایی برای آن به شما کمک کنیم که این موضوع را بهتر درک کنید. با فرامحتوا همراه باشید!

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی، در واقع نوعی از بیزینس است که در دنیای آنلاین قرار دارد و با کمک ابزارهای این فضای مجازی، فعالیت خود را ادامه می‌دهد. باتوجه به گسترش اینترنت از گذشته با رشد بسیار سریع و فراوان، شاهد این هستیم که اگر بیزینس یا مدل درآمدی تبدیل به آنلاین نشود، احتمالاً از بین خواهد رفت!

راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی، استارتاپی و کارآفرینی در دنیای مجازی چند سالی است که در کشورهای مختلف دنیا با سرعت زیادی در حال انجام است، اما در کشور ما به تازگی این موج شروع شده‌است! شما می‌توانید با استفاده از این موج کسب و کار سنتی خود را تبدیل به آنلاین کنید و یا آماده از پایه و اساس یک بیزینس اینترنتی تأسیس کنید.

چرا باید یک کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟

شاید می‌پرسید که دلیل اهمیت راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست و چرا من هم باید وارد دنیای مجازی شوم؟ همه ما می‌دانیم که با گسترش اینترنت، فرصت‌های جدیدی برای کسب و کارهای سنتی، افراد تازه‌کار و کم سرمایه و … بوجود آمده‌است که با کمترین هزینه وارد دنیای بیزینس‌های اینترنتی شوند و فعالیت خود را گسترش دهند.

در واقع باتوجه به این که راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی با شیوه و روش‌های جدید امکان‌پذیر است، استفاده از ترفندها و ایده‌های سنتی جوابگوی مدیریت این نوع بیزینس‌ها نیست! اگر به فکر درآمد کسب و کار اینترنتی هستید و یا شما هم دارای ایده‌های کسب و کار اینترنتی پولساز هستید، می‌توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم، راجع به این موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید.

چالش‌های راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران

باتوجه به این که هر کسب و کار اینترنتی باید یکسری مجوز از نهادهای مرتبط با حوزه کاری خود داشته باشد، این مسئله ضروری است که بتوانیم ساختار مسائل یک کسب و کار اینترنتی، تبلیغات و جذب مشتری، مالیات و … را به خوبی بررسی کنیم! اگر می‌خواهید وارد دنیای کارآفرینی اینترنتی شوید و برای افراد زیادی شغل ایجاد کنید و درآمد کسب و کار اینترنتی خود را افزایش دهید باید با این چالش‌ها روبرو شوید! این چالش‌ها عبارت اند از:

دریافت مجوزهای لازم از نهادهای مختلف

برای این که کسب و کار اینترنتی شما قانونی باشد، لازم است که برای آن حتماً از نهادهای مختلف مجوز دریافت کنید. این کار منوط به این است که شما در رابطه با ساختارها و قوانین لازم برای تجارت الکترونیک در ایران، اطلاعات کافی داشته باشید. از جمله مهم‌ترین مجوزهایی که شما باید برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود دریافت کنید، عبارت اند از:

  • اعتماد الکترونیکی
  • نماد ملی ثبت رسانه‌های دیجیتال
  • اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی
  • و …

دریافت این مجوزها از سوی بیزینس شما، می‌تواند به مخاطبان شما اعلام کند که کسب و کارتان قابل اعتماد است و آن‌ها می‌توانند به راحتی با شما معامله و یا از محصولات یا خدمتتان استفاده کنند. به نظر شما چه مجوزهای دیگری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی لازم است؟

مالیات و نکات مرتبط با آن برای کسب و کارهای اینترنتی

از جمله مسائلی که مربوط به درآمد کسب و کار اینترنتی است، مالیات و نکات مرتبط با آن است! اگر کسب و کاری دارید که مدتی به جلو حرکت کرده‌است و با کمک روش‌ها و شیوه‌های دیجیتال مارکتینگ قادر بودید که برای آن مشتری جذب کنید، نوبت آن رسیده که به فکر مسائل مالیاتی مرتبط با کسب و کار خود باشید!

سازمان امور مالیاتی در این زمینه اظهار نظریه‌های مختلفی کرده‌است که شما می‌توانید با مراجعه به یک مشاور مالیاتی و مطرح کردن مسائل خود در این زمینه، یک راهکار سریع را مدنظر داشته باشید. البته باید توجه کنید که باید حتماً مسائل مالیاتی را در ساختار هزینه و درآمد کسب و کار اینترنتی خود گنجانده باشید تا یک ساختار مالی بی نقص را تجربه کنید.

نیاز به نیروهای متخصص برنامه‌نویس و دیجیتال مارکتینگ

یکی دیگر از چالش‌های اساسی و مهم برای یک کسب و کار اینترنتی که دامن گیر تمامی بنیان‌گذاران و مدیران آن می‌شود، نبود نیروی متخصص برنامه‌نویس و یا فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ به اندازه کافیست! باتوجه به این که برنامه‌نویسی، دیجیتال مارکتینگ و زیر شاخه‌های آن (بازاریابی محتوا، تولید محتوا، سئو و بهینه‌سازی سایت، تبلیغات کلیکی و …) علوم جدیدی هستند، پیدا کردن افراد و نیروهایی متخصص در این حوزه کار بسیار سخت و دشواری است.

در واقع همین موضوع باعث می‌شود که شما نتوانید به راحتی، نیروی کار مورد نیاز خود را پیدا کنید و با او در ارتباط باشید. اگر کسب و کار اینترنتی نتواند حضور خود در فضای مجازی و در جلوی دید کاربران را تضمین کند، احتمالاً آینده ای جز نابودی نخواهد داشت.

حالا که با سه مورد از مهم‌ترین چالش‌های راه اندازی کسب و کار اینترنتی در ایران آشنا شدید، بهتر است در ادامه بیشتر راجع به ساختار هزینه و درآمد بیزینس‌های اینترنتی، ایده‌های لانچ کردن کسب و کار اینترنتی با کمترین هزینه و … آشنا شوید. اگر مدیر یک کسب و کار، استارتاپ یا بیزینس آنلاین هستید، توصیه می‌کنیم که حتماً از ادامه این مطلب و نکاتی که در آن ذکر می‌شود، نوت برداری کنید.

مسائل مالی یک کسب و کار اینترنتی چیست؟

هر بیزینسی، ساختار هزینه ای دارد که باید حتماً آن را در بیزینس مدل خود بگنجاند! اگر شما هم خرید و فروش دارید، باید یک ساختار هزینه ای و درآمدی منظم تدوین کنید. شما باتوجه به این ساختار خود قادر هستید که جنبه‌های مختلف کسب و کارتان، میزان بازدهی، ارزیابی مسیر رسیدن به هدف و … را کاملاً بررسی کنید.

شما نمی‌توانید به صورت رؤیایی و با خیال پردازی کسب و کارتان به را به پیش ببرید و این چالش را به جان بخرید که ممکن است در آینده برای سرمایه‌گذاری شما چه اتفافی می‌افتد! شما باید از همین لحظه برای کسب و کار خود، یک ساختار هزینه مشخص داشته باشید که در آن تمامی مسائل مالی از جمله مالیات، هزینه، درآمد و … مشخص شده باشد.

در تمامی بیزینس مدل‌ها و بوم‌های کسب و کار رایج در دنیا، مسائل مالی بخش مهمی را به خود اختصاص داده‌اند و مبنای آن را می‌سازند. اگر شما هم ساختار هزینه مدل بیزینستان را خوب درک کنید، می‌توانیم به شما اطمینان دهیم که می‌توانید، کسب و کارتان را متحول کنید. در ادامه به صورت مختصر هر بخش از ساختار هزینه را بررسی می‌کنیم:

ساختار هزینه به صورت کلی چیست؟

ساختار هزینه در واقع تشکیل شده از بخش‌های مختلف هزینه ای یک کسب و کار است که در کل نشان می‌دهد، هزینه کامل کسب و کار چقدر است؟ ساختار هزینه را می‌توانید پس از راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای هر مدلی از بیزینس‌های آنلاین تعریف و تدوین کرد. در یک کسب و کار اینترنتی، می‌توان ساختار هزینه را به شکل زیر دانست:

  • سرورهای مجازی و هزینه نگهداری آن‌ها
  • هزینه نیروهای پشتیبان
  • هزینه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
  • هزینه سئو و بهینه‌سازی سایت
  • هزینه نیروی برنامه‌نویس و متخصص
  • و …

شما با مشخص کردن هر یک از هزینه‌های خود و دسته‌بندی آن‌ها به بخش‌های مختلف، می‌توانید، یک ساختار هزینه استاندارد را تشکیل بدهید که برای دیگر مسائل از جمله محاسبه درآمد، میزان مالیات و … کاربرد دارد.

بررسی مدل درآمد کسب و کار اینترنتی

از مسائل هزینه و مالیات که کمی دور شویم، نوبت به بررسی مدل درآمد کسب و کار اینترنتی می‌رسد. اگر می‌خواهید که یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشید، باید بدانید که دقیقاً از کجا درآمد دارید؟ میزان سود شما چقدر است؟ پس از کسر هزینه‌ها، چه مقدار سود خواهید داشت؟ و …!

برای بررسی مدل درآمدی کسب و کارتان با توجه به ایده‌های کسب و کار اینترنتی که دارید، می‌توانید از یک مشاور حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. یکی از وظایف منتور یا مشاور در کسب و کار اینترنتی، شفاف سازی مسائل مالی شماست! آیا تابحال از خدمات یک مشاور یا منتور استفاده کرده‌اید؟ چه تجربه ای در این زمینه داشته‌اید؟

بهترین راهکار برای افزایش درآمد کسب و کار اینترنتی چیست؟

حالا که با چالش‌های راه اندازی کسب و کار اینترنتی، چیستی آن، مسائل مالی و … آشنا شدید، نوبت آن رسیده که چند راهکار را راجع به ایده‌های کسب و کار اینترنتی بخوانید و یاد بگیرید که چطور می‌توانید درآمد کسب و کار اینترنتی خود را افزایش دهید؟ در ادامه مهم‌ترین روش‌های افزایش درآمد کسب و کار اینترنتی را برای شما شرح داده‌ایم:

ایجاد اعتماد در مخاطب و حفظ آن

هر کسب و کار اینرنتی برپایه اعتماد مخاطبان خود راه اندازی شده و ادامه حیات می‌دهد. شما می‌توانید با تهیه مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه، ایجاد محتوای هدفمد برای جلب اعتماد مخاطب، ایجاد تعامل سازنده و … کاری کنید که مخاطب شما بتواند به کسب و کار شما اعتماد کند. این اعتماد می‌تواند، پایه و اساسی برای افزایش میزان فروش سازمان شما باشد.

استفاده از روش‌های دیجیتال مارکتینگ بجای روش‌های سنتی

همه کسب و کارهای اینترنتی موفق برای جذب مشتریان خود از روش‌های سنتی در ابتدا استفاده نکرده‌اند، بلکه آن‌ها با کمک شیوه‌هایی مانند سئو و بهینه‌سازی سایت، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تولید و بازاریابی محتوا، ویدئو مارکتینگ، تبلیغات کلیکی در سایت‌های پر بازدید و … خود را به مخاطبان خود معرفی کرده‌اند.

شما هم اگر بودجه زیادی برای تبلیغات ندارید و می‌خواهید که یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشید، لازم است که حتماً در رابطه با شیوه‌های مختلف بازاریابی آنلاین تحقیق کنید و متناسب‌ترین شیوه با کسب و کار خود را شناسایی کنید. در این زمینه تولید و بازاریابی محتوا، می‌توانید از خدمات آژانس تخصصی فرامحتوا استفاده کنید. در این زمینه تمامی کارشناسان ما در بخش مربوطه، مشاوره‌های لازم برای ثبت سفارش را به شما ارائه می‌کنند.

نظارت بر کیفیت خدمات و محصولات و تلاش برای بهبود آن

در دنیای اینترنت، دسترسی مردم به محصولات و خدمات روز به روز افزایش پیدا کرده‌است و این نشان دهنده یک فضای کاملاً رقابتی برای کسب و کار شماست. اگر می‌خواهید که در دنیای اینترنت، بیزینس شما هم حرفی برای گفتن داشته باشد، باید به صورت پیوسته بر کیفیت خدمات و محصولات خود نظارت کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید.

مشتریان شما می‌توانند بر روی تمامی فرآیندهای ثبت سفارش خود تا لحظه دریافت خدمات یا محصولات نظارت کنند و برخورد کارکنان شما را در نظر بگیرند. اگر شما تمامی فرایندها را نظارت کنید، می‌توانید از وجود هرگونه مشکل یا چالشی در رابطه با کسب و کار خود، جلوگیری کنید.

نتیجه‌گیری: آیا من هم باید اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی کنم؟

حالا که با ساختار هزینه‌ها، درآمد، چالش‌ها، ایده‌ها و … یک بیزینس آنلاین به صورت کامل آشنا شدید، نوبت آن می‌رسد که خودتان تصمیم‌گیری کنید. آیا می‌خواهید وارد یک دنیای جذاب شوید؟ شما می‌توانید در این زمینه نظرات، سوالات و تجربیات خود را در بخش مربوطه انتهای این مقاله با ما و دیگر علاقه مندان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها
Comments