در حال انتقال به حالت خواندن
علیرضا اکبرزاده
علیرضا اکبرزاده
مشاهده مطالب
96
رپورتاژ آگهی چیست و چه تأثیری روی رتبه شما در گوگل دارد؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 3 ماه قبل

اگر شما درحال فعالیت در زمینه بازاریابی آنلاین هستید، قطعا کلمه رپورتاژ را شنیده‌اید یا در وب سایت‌های مختلف با نمونه آنها روبرو شده‌اید. این روش از بقیه تکنیک‌های بازاریابی متفاوت است زیرا تأکید و تلاش مستقیم در افزایش درآمد و فروش ندارد، بلکه بیشتر برای اطلاع رسانی درباره خدمات و محصولات به کاربر استفاده می‌شود تا مخاطب هر موضوعی که از نظر تهیه کننده مهم است را بشناسد و با توجه به آن تصمیم خود را بگیرد.

عناوین این مقاله:

 • رپورتاژ چیست؟
 • مزایای رپورتاژ آگهی چیست؟
 • تأثیرات تبلیغات رپورتاژی روی سئو
 • چگونه یک رپورتاژ خوب بنویسید

رپورتاژ چیست؟

اگر شما معنی کلمه رپورتاژ را سرچ کنید می‌بینید که این کلمه به معنای گزارشی است که توسط یک رسانه یا مطبوعات بخش شده باشد ولی در بازاریابی آنلاین رپورتاژ چیست؟ خوب این یک نوع تبلیغات است که به صورت یک مقاله نوشته است تا در قالب کلی محتوای یک وب سایت قرار گیرد. زمانی که تبلیغات در قالب محتوایی یک سایت تولید می‌شود، این موقعیت را ایجاد می‌کند تا رابطه بین محتواهای دیگر سایت شکل گیرد و با کاربر یک برخورد مستقیم‌تر و دوستانه‌تری داشته باشید. رپورتاژ آگهی یک نوع تبلیغ با حمایت مالی است، زیرا شما به وب سایت‌ها و رسانه‌های دیگر مبلغی از قبل مشخص شده را پرداخت می‌کنید تا تبلیغات شما در وب سایتشان قرار دهند و افراد را به سمت برند شما بکشانند. رپورتاژها انواع مختلفی دارند آنها می‌توانند یک لیست یا دفترچه راهنما باشند و یا اینکه می‌توانند به صورت یک ویدیو یا مقاله باشند. در اینجا این سئوالی ایجاد می‌شود که در هنگام نوشتن یا تولید یک رپورتاژ آگهی به چه موضوعاتی باید توجه کرد؟

 • برای افزودن ارزش به مخاطب بنویسید نه برای تبلیغات: رپورتاژ شما باید مطالب خوبی را داشته باشد و موضوعی را به مخاطب آموزش دهد تا اینکه فقط به صورت تبلیغاتی باشد و سعی در فروش داشته باشد. زمانی که شما به مخاطب موضوعاتی را آموزش می‌دهید و فقط او را مجبور به خرید نمی‌کنید، یکی از مهم‌ترین مسائل بازاریابی یعنی اعتماد سازی را به جا آورده‌اید. شما با ایجاد اعتماد یک مخاطب گذری را تبدیل به یک مشتری وفادار می‌کنید.
 • به عنوانتان پایبند باشید و موارد بی‌ربط ننویسید: زمانی که پیشنهاد رپورتاژ شما توسط یکه وب سایت یا رسانه مورد تأیید قرار می‌گیرد، حتما آن را چند بار با دقت بخوانید و مطمئن شوید که مطالب شما به هم و البته به تیترتان مربوط هستند و یا اینکه بی‌برنامه و بی‌‌هدف گریزی در محتوای خود نزده‌اید یا به صورت اتفاقی رشته کلام را گم نکرده باشید زیرا اگر این اتفاق بیفتد در ذهن مخاطب یک تصویر ناخوشایندی از شما شکل می‌گیرد که در نهایت به اعتبار و مرجعیت شما لطمه خواهد زد.
 • مشکلی را از مخاطب حل کنید: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در یک رپورتاژ می‌شود انجام داد، خدمت رسانی و جواب دادن سوالات به مخاطب است. زمانی که شما به سوالات مخاطبین خود جواب می‌دهید و مشکلی را از آنها حل می‌کنید، یک رضایت و دلگرمی را در آنها ایجاد می‌کنید که باعث مراجعه دوباره و هرچه بیشتر افراد به شما می‌شود.
 • مخاطب را به انجام کاری رجوع دهید: به یاد داشته باشید که رپورتاژ آگهی شما یک نوع تبلیغ است، درست است که در قالب محتوا و مقاله تولید می‌شود ولی دلیل اصلی آن افزایش اعتبار و شناخته شدن بیشتر وب سایتتان است، پس برای این کار سعی کنید کاربر به یک سمتی سوق دهید و انجام کاری را به او پیشنهاد دهید، این کار حتما نباید خرید باشد بلکه می‌تواند مطالغه یک مقاله یا دیدن یک ویدیو مربوط به شما باشد تا شرکت شما در خاطره کاربر حک شود و ذهن او باقی بماند.
 • فقط درباره شرکتتان صحبت نکنید: این کار یکی مهم‌ترین موضوعاتی است که باید هنگام تولید یک رپورتاژ در نظر داشته باشید تا آگهی شما تبدیل به یک تبلیغ طولانی نشود. سعی داشته باشید اطلاعات و موضوعات مختلفی را به مخاطب کاربر آموزش دهید و از تأکید بی‌وقفه بروی یک موضوع خودداری کنید.‌
 • باعث لذت مخاطب خود با محتوای استثنایی شوید: لذت‌بخش کردن آگهی بهترین کاری است که شما می‌توانید برای خود و مخاطبتان انجام دهید. این لذت با استفاده محتوای غیر نوشتاری یا تصاویر اختصاصی ایجاد شود، هر چه محتوای شما لذت بخش‌تر و جذاب‌تر باشد تعداد مخاطب شما بیشتر و بیشتر خواهد شد.

مزایای رپورتاژ آگهی چیست؟

ارزش تکنیک‌های بازاریابی موازی با مزایای آن است و مثل تمامی این تکنیک‌ها استفاده درست از اصول رپورتاژ نیز مزایا و نکات مثبتی دارد. خوب این مزایای رپورتاژ چی هستند؟ اگر شما از این روش استفاده کنید باید چه انتظاری را داشته باشید؟ آیا زحمات و منابع که در این راه خرج می‎شود به نتیجه آن می‌ارزد؟ خوب در اینجا باید مزایای استفاده از رپورتاژ اگهی را با هم بررسی کنیم و بعد با هم تصمیم بگیریم.

مزایای استفاده از رپورتاژ:

 • جلب توجه: برخلاف تبلیغات سنتی که با اقرار بیش از حد روی یک محصول فقط قصد فروش دارند، تبلیغات رپورتاژی همچین تصویر مستاصل را از برند شما نمی‌سازد، بلکه سعی دارد با قرار دادن یک سری اطلاعات لازم را در یک قالب محتوایی جذاب، حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کند تا او را به سمت شما کشانده شود.
 • اطلاع رسانی و آموزش: بدلیل اینکه رپورتاژها می‌توانند توجه کابران را به خود جلب کنند، این قابلیت را دارند که دانش مخاطب را در یک موضوع مشخص بالا ببرند برای مثال شما می‌توانید از قالب تبلیغاتی برای اطلاع رسانی درباره مشاغلتان استفاده کنید و یا توضیحات محصول مختصر و مفیدی را به افراد ارائه دهید و آنها را آگاه سازید.
 • تغییر تصور مخاطب از شما: افراد احتمالا تصویری از کیفیت و نوع برند و محصولات شما دارند یا یک دانش سطحی را در رابطه با شما کسب کرده‌اند که این اطلاعات می‌تواند خوب یا بد باشد و در اینجاست که تبلیغات رپورتاژی شما را یاری می‌کند زیرا به استفاده از این روش این قابلیت به شما داده می‌شود که یک سری موضوعات برای آنها روشن کنید و یا اگر تصویر ناخوشایندی از شما در ذهن افراد شکل گرفته است را تغییر دهید و آن را به چیز خوب و قبل اعتماد تبدیل کنید.
 • افزایش فروش: رپورتاژها یک مدیوم بسیار عالی برای تبلیغات محصولات و خدمات شما هستند زیرا وقتی یک مخاطب آگهی جذاب شما را می‌بیند و مطالب آن را می‌خواند این حس را دریافت می‌کند که شما می‌توانید یک نیاز او را برطرف کنید و یا چیزی که به دنبالش بوده است را در اختیار قرار دهید، این کار علاوه بر جذب افراد بیشتر به شما در نهایت باعث افزایش فروشتان نیز می‌شود.
 • تبلیغات طبیعی: تبلیغات رپورتاژی معمولا خیلی متوازنانه‌تر از تبلیغات معمولی هستند زیرا بیشتر سعی بر آموزش دارند تا حتما فروش و این کار به این تبلیغات یک حس طبیعی و ارگانیک‌تری را به مخاطب می‌دهد زیرا این نوع آگهی مانند یک راهنما است تا یک فروشنده حریص که ایجاد حس یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از رپورتاژ آگهی است.
 • برندسازی بهتر: اگر شما محتوای رپورتاژ آگهی خود را طراحی کنید که ارزشی را به مخاطب اضافه کند و اطلاعات خوب کافی را به او بدهد این قابلیت را بدست می‌آورید که برند خودتان در بردارهایی شخصیتی بهتری قرار دهید و خودتان به صورت یک مرجع معتبر به مخاطبین ارائه دهید.

خوب آیا جواب سئوالتان گرفتید؟ همانطور می‌توانید ببینید استفاده از تبلیغات رپورتاژی درهای زیادی را برای شما می‌گشاید و همانطور از قدیم گفته‌اند هر دری به دری دیگر ختم می‌شود پس نتیجه می‌گیریم که پتانسیل این نوع تبلیغات به معنای واقعی بی‌کران است.

تأثیرات تبلیغات رپورتاژی روی سئو

بک لینک‌ها جزء مهمترین عوامل بدست آوردن یک رتبه عالی در صفحه نتایج گوگل هستند و رپورتاژ آگهی بهترین فرصت برای تولید و قرار دادن بک لینک هستند زیرا وب سایت یا رسانه که رپورتاژتان به اشتراک می‌گذارد قطعا حائز اعتبار و مرجعیت خاصی و زمانی که لینک شما در یک وب سایت مرجع و معتبر قرار می‌گیرد یک بک لینک با‎کیفیت تولید می‌شود. این بک لینک‌ها هستند که گوگل و مخاطب را به شما می‌کشانند و این بک لینک‌ها و ارتباط بین سایت‌هاست که برند شما مانند در آسمان شب می‌درخشانند.

چگونه یک رپورتاژ خوب بنویسید:

مانند هرچیز دیگری تمرین یک چیز را بی‌نقص می‌کند ولی تمرین زیاد، وقت زیاد نیز نیاز دارد و وقت تنها چیزی است که در دنیای پرسرعت امروز بسیار کم است. پس خوب چگونه مطمئن شویم که بهترین رپورتاژ را ساخته‌ایم حتی اگر وقت بسیار کمی را داریم؟ خوب برای این کار یک سری مراحل است که می‌توانید با انجام آنها به یک رپورتاژ آگهی عالی برسید.

مراحل نوشتن یک رپورتاژ عالی:

 • تولید ارزش: دیگر قطعا تا الان فهمیده‌اید که مهم‌ترین موضوع در یک رپورتاژ اضافه کردن ارزش است، محتوای شما باید مرتبط و باارزش باشد و نه یک سری کلمات بی‌معنی و پوچ که فقط برای فروش طراحی شده‌اند بلکه شما باید خودتان را به جای مخاطبینتان جا بزنید تا ببینید که آنها در هنگام جست‌وجو یک محصول یا خدمات با چه چالش‌هایی روبرو می‌شوند؟ چه قدماتی را باید طی کنند؟ و چرا یک مخاطب باید شما را انتخاب کنید؟ فقط و فقط زمانی که یک جواب قانع کننده به تمامی این سئوال‌ها پیدا کردید باید شروع به تولید کنید و در تمامی مراحل تولید محتوا به این موضوعات توجه کنید.
 • به قواعد قالب‌بندی و رسانه پایبند باشید: هدف اصلی این نوع تبلیغات دسترسی و جذب جامع هدف مورد نظر شماست، رپورتاژ شما در یک رسانه یا یک وب سایت دیگر به اشتراک خواهد و اگر آگهی شما در قالب محتوایی آن وب سایت یا رسانه تولید نشود دیگر تبلیغات شما “بومی” نخواهد بود و زمانی که این اتفاق می‌افتد تصویر برند شما در ذهن مخاطب بسیار ناخوشایند خواهد شد که روی اعتبارتان تأثیر منفی خواهد گذاشت.
 • به دنبال مخاطب بروید: این کار به این معنی نیست که مخاطبین خود را دنبال یا تعقیب کنید بلکه به این منظور است که برید به دنبال سوالات افراد، ببینید آنها چی می‌خواهند؟ اصلا چرا باید به شما مراجئه کنند؟ و…… شما نباید یکجا بنیشید توقع داشته باشید که مخاطب به شما بیاید بلکه باید تمامی سعی خود را بکنید که افراد جذب کنید و آن را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.
 • از روش داستان سرایی استفاده کنید: بدون توجه به قالب محتوایی همیشه سعی کنید مطالب به صورت یک داستان بنویسید زیرا تمامی افراد بدون به سن یا سلیقه یک داستان خوب را دوست دارند. این موضوع فقط درباره محتوای یک رپورتاژ صدق نمی‌کند بلکه هر محتوایی که از المان‌های داستان سرایی می‌کند، جذابیت بسیاری دارد.
 • با یک تیتر عالی شروع کنید و آگهی خود را با دعوت مخاطب به انجام کاری تمام کنید: تیتر مانند طعمه سر قلاب است، هرچه جذاب‌تر و گیراتر باشد، شکاری بهتری را می‌گیرید. همیشه سعی کنید در تیتر خود از کلمات کلیدی، اعداد و یا یک کلمه سئوالی استفاده کنید زیرا این عوامل جزء کوچکی از کارهایی هستند که تیتر شما را جذاب می‌کنند ولی فقط یک طعمه جذاب کافی نیست بلکه محتوای شما باید پایان قوی نیز داشته باشد. اگر در پایان مقاله پیشنهاد انجام یک کار یا فعالیتی به کاربر بدهید این حس را به او القاء می‌کنید که او هم عضوی از تیم است و برای شما ارزشی دارد.

موارد بالا در هنگام تولید یک رپورتاژ بسیار کارآمد هستند ولی شما یک موضوع وجود دارد که نباید هیچوقت فراموشش کنید، خوب، این موضوع چیست؟ حقیقتا این نکته بسیار بدیهی است، هیچکس مانند شما برندتان، محصولتان و مخاطبینتان را نمی‌شناسد، پس اگر شما می‌دانید که یک مطلب، یک عکس، یک ویدیو یا هرچیز دیگری به ارزش محتوای شما می‌افزاید در استفاده از آن شک نکنید و به خودتان اعتماد کنید.

رپورتاژ اگهی مثل یک دسر بی‌نظیر است، سبک و خاطره‌انگیز، هر زمان به آن فکر می‌کنید شیرینیش مثل همان روز اول است، شاید این تشبیه برایتان یکم عجیب باشد ولی وقتی درباره‌اش فکر می‌کنید شباهت‌ها کاملا واضح هستند؛ مانند یک دسر رپورتاژ باید نسبتا کوچک و قابل هضم باشد ولی در حین حال نباید به راحتی فراموش شود بلکه باید نام و تأثیر شما در ذهن مخاطب حک کند و احساس زیاده‌خواهی او را برانگیزد، انگار هرچه بیشتر آن را دریافت می‌کند بیشتر تشنه‌اش می‌شود. این نوع تبلیغات آزادی‌ها و فرصت‌های بی‌نهایتی برای پیشرفت و توسعه دارد، این فرصت را دریابید و با تمام وجود از آنها استفاده کنید.

 

 

 

 

 

دیدگاه ها
Comments