در حال انتقال به حالت خواندن
علیرضا اکبرزاده
علیرضا اکبرزاده
مشاهده مطالب
62
اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟ و چگونه می‌توان نرخ تعامل اینستاگرام را افزایش داد؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 3 هفته قبل ، آخرین بروزرسانی دراکتبر 4, 2020

 

 • نرخ تعامل اینستاگرام یا اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟
 • چرا نرخ تعامل اینستاگرام مهم است؟
 • نرخ اینگیجمنت اینستاگرام چگونه محاسبه می‌شود؟
 • چگونه اینگیجمنت اینستاگرام را افزایش دهیم؟
 • معرفی ابزارهای محاسبه نرخ ایگیجمنت اینستاگرام

“دوستان عزیز لطفا لایک کنید، کامنت بذارید و اگر مفید بود با دوستانتون به اشتراک بذارید، اگر هم ما رو فالو نکردید حتما فالو کنید” حتما با این جملات هنگام دیدن پست‌های اینستاگرام مخصوصا اگر در حال گشت و گذار در اکسپلور باشید مواجه شده‌اید. شاید هم از خودتان پرسیده باشید چرا صاحبان این صفحات اینقدر به قرمز رنگ شدن قلب پایین پست‌هایشان اصرار دارند؟ پاسخ شما در عبارت Instagram engagement یا نرخ تعامل اینستاگرام نهفته است.

نرخ تعامل اینستاگرام یا اینگیجمنت اینستاگرام چیست؟

نرخ اینگیجمنت اینستاگرام به میزان درگیر شدن مخاطبان با محتوای تولید شده توسط یک صفحه می‌گویند و این مقدار درگیری یا تعامل با محتوا توسط کمیتی به نام Engagement rate یا نرخ تعامل اینستاگرام اندازه‌گیری می‌شود. این روزها راه‌های زیادی برای افزایش فالوور‌های یک صفحه وجود دارد اما طبق الگوهای جدید اینستاگرام تعداد فالوور به تنهایی نمی‌تواند پویایی یک صفحه را تعیین کند و مزیت چندانی برای صاحب صفحه ایجاد نمی‌کند و آنچه اهمیت دارد نرخ تعامل است.

بنابراین نرخ تعامل اینستاگرام یا نرخ اینگیجمنت عبارت است از میزان لایک ها، کامنت ها، شیرها، منشن کردن یا هر واکنشی که کاربران اینستاگرام به پست های شما داشته باشند. تا قبل از آپدیت های اینستاگرام نرخ تعامل تنها به این موراد محدود بود، اما در حال حاضر فاکتور های مانند دنبال کردن هشتگ های شما، IGTV شما و دیدن استوری های شما نیز جزو نرخ تعامل محسوب می‌شوند.

 

چرا نرخ تعامل اینستاگرام مهم است؟

در حقیقت، تقریبا 1 میلیارد کاربر در ماه از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند که حدود 13 درصد جمعیت جهان است. همچنین، 80 درصد کاربران اینستاگرام یک یا بیشتر از یک کسب‌وکار را فالوو می‌کنند. تمام این آمار یک نکته مهم را به ما نشان می‌دهد و آن هم این است که اینستاگرام برای بازاریاب‌ها، کسب‌وکارها و کارآفرینان مانند یک معدن طلا است. حالا چطور میشه از این معدن طلا بیشترین بهره‌برداری را کرد؟ شناسایی روش‌های افزایش نرخ تعامل اینستاگرام پاسخ به این سوال را به شما خواهد داد.

نرخ تعامل اینستاگرام یا اینگیجمنت ریت اینستاگرام ( Engagement Rate ) یک پارامتر بسیار مهم و تاثیرگذار در موفقیت بیزینس اینستاگرامی شما است؛ چرا که تعیین کننده هویت واقعی شما برای ایسنتاگرام است و نشان می‌دهد که پیج شما فیک نیست و محتوای خوبی تولید می‌کنید و میزان تاثیرگذاری صفحه شما بر روی کاربران زیاد است. به بیان ساده تر نشان دهنده این است که مخاطبان شما تا چه اندازه از شما تاثیر پذیری دارند و با شما در تعامل هستند؟ بررسی این پارامتر نشان می‌دهد که آیا امکان سرمایه‌گذاری بر روی صفحه شما وجود دارد؟ یا اینکه آیا مخاطب نسبت به محتوایی که شما در صفحه خود می‌گذارید پاسخگو هست؟

هر چه نرخ تعامل صفحه شما بالاتر باشد، بدین معنی است که در تعامل با سایر کاربران موفق‌تر عمل کرده‌اید و می‌توانید از آن به عنوان یک ابزار قوی بازاریابی و تبلیغات استفاده کنید. یکی از موارد تاثیرگذار در دریافت هزینه تبلیغات، نرخ تعامل صفحه شما بالاتر باشد هزینه‌ای که می‌توانید در قبال تبلیغات دریافت می‌کنید بالاتر می‌رود. همچنین نرخ تعامل تعیین کننده این است که پست‌های شما زودتر نمایش داده بشوند، وارد فضای اکسپلور بشود و در آنجا دیده شود.

 

نرخ اینگیجمنت اینستاگرام چگونه محاسبه می‌شود؟

نرخ تعامل اینستاگرام یا همون نرخ اینگیجمنت اینستاگرام از طریق چندین فرمول قابل محاسبه است که بسته به هدف شما از محاسبه نرخ تعامل شما می‌توان از هر کدام استفاده کرد. روش های زیادی برای تعین نرخ تعامل اینستاگرام وجود دارد اما محاسبه دقیق آن کار پیچیده ای است. همچنین بر سر اینکه چه معیاری در نرخ تعامل اینستاگرام بیشتر موثر است نیز اختلاف وجود دارد به طوری که عده ای میگویند تعداد بیشتر کامنت ها در این نرخ موثر است درحالی که افرادی میگویند تعداد لایک ها. در ادامه مهمترین روش های محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام میپردازیم.

فرمول محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام بر اساس فالوورها

یکی از پر کاربرد ترین روش ها برای اطلاع از نرخ تعامل، جمع تعداد لایک ها و و کامنت های یک اکانت و نسبت آن با تعداد فالوورها است که در انتها در عدد 100 ضرب میشود. یکی از مزایای این روش عمومی بودن آن است به دلیل اینکه هر اکانتی قابلیت دریافت اطلاعات مربوط به حساب خود را دارد.

تعداد کل لایکهای یک پست با تعداد کامنتهای مربوط به همان پست جمع شده و بر تعداد کل فالوورهای صفحه تقسیم می‌شود. عددی که از این فرمول به دست می‌آید نرخ اینگیجمنت یا نرخ تعامل مخاطب را در هر پست را نشان میدهد. این فرمول در حال حاضر رایج‌تر است و استفاده بیشتری دارد.  اگر می‌خواهید چند اینفلوئنسر اینستاگرامی را با هم مقایسه کنید و یک دید کلی از نرخ تعامل صفحه آن‌ها داشته باشید این فرمول می‌تواند ملاک خوبی باشد.

اجازه دهید برای درک بهتر موضوع یک مثال بزنیم.

پیج اینستاگرام دیجی‌کالا زمان نوشتن این مطلب 1.2 میلیون فالوور دارد. فرض کنیم به طور میانگین هر پست را 40 هزار نفر لایک می‌کنند و 140 هزار نظر برای آن فرستاده می‌شود. براساس معادله بالا، باید تعداد لایک‌ها و نظرات را با یکدیگر جمع کنیم که عدد نهایی برابر با 180 هزار اینگیجمنت خواهد بود. برای این که نرخ تعامل اینستاگرام دیجی‌کالا را حساب کنید، این عدد را به تعداد کل فالوورها تقسیم و سپس در 100 ضرب کنیم.

فرمول محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام بر اساس میزان ذخیره شدن

در این روش جمع تعداد لایک، کامنت و ذخیره شدن پست تقسیم بر ایمپرشن و ضرب در 100 میشود. در این روش در نظر گرفتن تعداد ذخیره شدن برای محاسبه اینگیجمنت دقت بیشتری میدهد. 
اگر هدف شما از محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام سنجش بیزنس خودتان است این فرمول می‌تواند کمک کننده تر باشد.

فرمول محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام بر اساس ایمپرشن

این روش عبارت است از تعداد کامنت ها و لایک ها تقسیم بر تعداد ایمپرشن ضرب در 100. در این روش، انگیجمنت بر اساس تعداد دفعاتی که پست ها ذخیره شده است صورت میگیرد و به همین دلیل نیز دقت بالایی دارد. در این شیوه متوجه میشوید که تعداد افرادی که با پست شما تعامل داشته اند چقدر است.

در این فرمول به جای تعداد فالوور از impression”” استفاده می‌شود. ایمپرشن اینستاگرام  از اصطلاحات اکانت تجاری یا بیزنیس پروفایل اینستاگرام هست و از این طریق می‌توان به آن دسترسی داشت. ایمپرشن فعالیت‌های فالوورهای شما، زمان آنلاین شدن (روز و ساعت)، جنس، سن و اطلاعات مکانی (شهر و کشور) و همینطور تعداد کاربرهایی که روی لینک وبسایت موجود در پروفایل بیزنیسی شما کلیک کرده‌اند را نشان می‌دهد.

مقدار مناسب برای نرخ اینگیجمنت اینستاگرام چقدر است؟

قبل از توضیح همین ابتدا بگوییم یک نرخ «خوب» که جهانی باشد وجود ندارد. حالت ایده‌آل نرخ اینگیجمنت اینستاگرام بستگی به عوامل زیادی دارد و بنابراین نمی‌توان عددی را مشخص کرد که برای همه کاربرد داشته باشد. با این حال، می‌توانید نرخ‌های مختلف پیج افرادی که فعالیت مشابه با شما را دارند بررسی کنید و سپس آن را با نرخ تعامل پیج اینستاگرام خود مقایسه کنید تا مقدار ایده‌آل را به دست آورید. ولی به طور کلی، میانگین نرخ اینگیجمنت اینستاگرام برای اکثر پیج‌ها بین 1 تا 5 درصد است.

 

چگونه اینگیجمنت یا نرخ تعامل اینستاگرام خود را افزایش دهیم؟ 

هرچه شما کاربران را به عنوان یک انسان واقعی که نیاز به تعامل و ارتباط دارد در نظر بگیرید، نرخ تعامل صفحه شما بالاتر می‌رود. در ادامه مهم‌ترین عواملی که اینگیجمنت اینستاگرام شما را بالاتر می‌برند معرفی کرده ایم.

 

 • به صورت منظم محتوا تولید کنید.

ز‌مان‌بندی مناسب اجازه می‌دهد پست‌های شما را تعداد کاربران بیشتری ببینند. روزانه 1 الی ۳ پست در صفحه بیزنسی خود انتشار دهید. این کار را به منظم و در ساعات پربازدید انجام دهید. پست‌هایتان را با فاصله بگذارید چون قرار دادن همزمان ممکن است موجب دیده نشدن پست و سطحی گذشتن مخاطبتان از روی آن بشود. بازدید بیشتر از پست‌ها و صفحه شما شانس افزایش نرخ تعامل با صفحه را بیشتر می‌کند.

 • محتوای خلاقانه و با کیفیت تولید کنید.

محتوای صرفا تبلیغاتی محبوبیت صفحه شما را  کم می‌کند سعی کنید به دغدغه‌های ذهنی مخاطبان و جامعه هم توجه کنید. با تولید پست‌های با کیفیت به مخاطب خود ارزش دهید و همچنین سعی کنید تنوع را در عین یکپارچگی رعایت کنید. امروزه کاربران شبکه های اجتماعی از شرکت های مورد علاقه شان انتظاری بیش از معرفی محصولات دارند. آن‌ها می‌خواهند با داستان شکل‌گیری شرکت، کارمندان شرکت و یا هر چیزی که آن‌ها را ازلحاظ احساسی تحت تاثیر قرار دهد اطلاع داشته باشند.

 • فالوورهای خود را ترغیب به مشارکت کنید.

در پست‌هایتان نظر مخاطبان را بپرسید و آن‌ها را ترغیب به مشارکت کنید و سعی کنید تا حد امکان به کامنت‌های آن‌ها پاسخ دهید. در استوری‌های خود از قابلیت‌های سوال پرسیدن و نظرسنجی استفاده کنید.

 • از هشتگ‌های هدفمند و مرتبط استفاده کنید.

هشتگ‌های هدفمند، آن‌هایی هستند که کاملاً با موضوع پست شما مرتبط هستند و توسط کاربران هم جستجو می‌شوند. بهتر است هشتگ‌ها را در بینابین متن کپشن (نه به‌صورت فله‌ای در زیر متن) وارد کنید. هشتگ اختصاصی مرتبط با فعالیت یا موضوعات مورد نظر خودتان را هم ترویج کنید. هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند نا:

 • لایک پست‌هایتان بیشتر شود.
 • افراد بیشتری شما را فالوو کنند.
 • مخاطبتان بیشتری داشته باشید.

فقط باید در انتخاب هشتگ‌ها دقت کنید. می‌توانید رقبای خود، مخاطبتان و حتی اینفلوئنسرها را بررسی کنید تا ببینید چه محتوایی پست می‌کنند و هشتگ‌هایشان چیست.حواستان باشد، با آن که برای هر پست 30 هشتگ می‌توانید استفاده کنید، ولی همیشه نیاز به رعایت این عدد یا استفاده زیاد از هشتگ نیست و بین 10 تا 15 هشتگ بهینه‌ترین حالت است.

 • پست‌هایتان را در استوری به اشتراک بگذارید.

وقتی زمان زیادی می‌گذارید و متن و تصویر یا ویدئویی را برای پست کردن آماده می‌کنید، حتماً آن را در استوری هم معرفی کنید. چون تعامل کاربران با استوری بیشتر از پست است؛ پس می‌توانند در استوری از پست جدیدتان هم مطلع شوند و احتمال دیده شدن آن بالا برود.

روزانه بیش از 500 میلیون نفر از قابلیت استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند که عدد واقعا بالایی است. آمار استوری‌ها در محاسبه نرخ تعامل اینستاگرام لحاظ نمی‌شود، ولی توجه فالوورهای فعلی شما را حفظ خواهد کرد، می‌توانید آن‌ها را با پست‌های قدیم خود آشنا کنید و حتی اگر استوری شما توسط آن‌ها مجددا استوری شود، فالوورهای جدیدی به دست آوردید.

 • با برگزاری مسابقات اینستاگرامی مخاطبانتان را به وجد بیاورید.

با برگزاری مسابقه و استفاده از هشتگ در صفحات شخصی فالوورهایتان خود را به افراد بیشتری نمایش دهید و همچنین مشارکت فالوورهای خود را به همراه داشته باشید و با منشن کردن افراد در کامنت زیر پست توسط فالوورها روش دیگری برای جذب مخاطب و افزایش اینگیجمنت اینستاگرام است.

 • پاسخ به کامنت ها

یکی از مهم ترین اصول که باید برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام به کار ببرید، داشتن حوصله برای پاسخ به کامنت های کاربران می­باشد. حتی اگر زمان زیادی برای این کار ندارید، گذاشتن گل یا علامت تشکر کاربران را به گذاشتن دوباره کامنت برای شما تشویق می‌کند.

 • همکاری با اینفلوئنسر ها

اینفلوئنسر ها به کسانی می‌گویند که محتواهای خلاقانه و با کیفیت تولید می‌کنند و به دلیل محبوبیت آنها در میان کاربران، می‌توانند به‌عنوان مرجعی برای افزایش معرفی صفحه اینستاگرام شما و در نهایت افزایش نرخ تعامل شما با کاربران به‌کاربرده شوند.

 

 • ارزش بخشی به کاربران

کاربران علاقه مند هستند که با ارزش و مهم تلقی شوند. یکی از راه های افزایش اینگیجمنت اینستاگرام استفاده از تکنیک هایی مانند خوش آمد گویی است. شما میتوانید هرکدام از کاربرانی که صفحه شما را فالو میکنند را یک پیام خوش آمد گویی از طریق دایرکت برای آنها ارسال کنید و یا به پیج آنها رفته و هوشمندانه زیر پست های آنها کامنت بگذارید.

 

 • نظرنسجی و پرسش سوال در اینستاگرام

شما بایستی یک زمان‌بندی روزانه برای استوری گذاشتن داشته باشید و برای بیشتر درگیر کردن مخاطبانتان، از نظر سنجی، کوئیز، رای دادن و هر امکان دیگری که ممکن است به استوری‌ها اضافه شود، استفاده کنید. به این صورت شما هم از نظرات کاربران خود مطلع می شوید و هم نرخ مشارکت صفحه خود را افزایش می دهید. به این صورت خواهید توانست معنی تعاملات در استوری اینستاگرام را درک کنید.

یکی از دیگر از امکانات کاربردی اینستاگرام، سوال پرسیدن در استوری است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید از مخاطبانتان سوال بپرسید و جواب‌های آن‌ها را در استوری به ‌اشتراک بگذارید. برای جذابیت بیشتر می توانید نظرات خود را هم در استوری ها درج نمایید. حتی اگر هم سوال خاصی برای پرسیدن به ذهنتان نمی‌رسد، می توانید از مخاطبان بخواهید از شما سوال بپرسند و شما جواب آن‌ها را در استوری بدهید. در هر دو صورت، شما دارید با دنبال‌کننده‌هایتان تعامل می‌کنید و اینگیجمنت صفحه‌ را بالا می‌برید.

 • ارتباط با اکانت های مشابه

همکاری با پیج‌های مشابه و رقیب، می‌تواند تعامل و جذب فالوور را افزایش دهد. این کار را با تگ کردن یکدیگر انجام دهید و همکاری دوستانه داشته باشید. می‌توانید ویدیوهایی مشترک تولید کنید یا در استوری‌هایتان برای هم به صورت متقابل تبلیغ کنید.

معرفی ابزارهای محاسبه نرخ ایگیجمنت اینستاگرام

سایت : Phlanx

در سایت phlanx، در هر 24 ساعت فقط 3 بار می‌توانید نرخ اینگیجمنت صفحات اینستاگرام را به‌صورت رایگان چک کنید؛ برای بیشتر از 3 بار نیاز به خرید اشتراک دارید. برای استفاده هم فقط کافی‌ست نام کاربری صفحۀ موردنظر خود را وارد کنید و بر روی علامت ذره‌بین کلیک کنید.

سایت : Influencerfee

این سایت هم یکی دیگر از ماشین‌حساب‌های جذاب، برای اندازه‌گیری نرخ تعامل اینستاگرام است. در influencerfee  علاوه‌ بر نرخ تعامل، نمودارهای نظرات و لایک‌های مطالب را هم به تفکیک پست می‌توانید ببینید.

سایت : Triberr

سایت Triberr  هم، مانند دو سایت قبلی کار می‌کند، با این تفاوت که دیگر محدودیتی در تعداد صفحاتی که وارد می‌کنید، ندارید.

سایت Later :

سایت later هم خدمات خوبی را در مورد آنالیز صفحه شما و بهینه سازی و افزایش نرخ تعامل آن ارائه می‌کند.

 

جمع بندی

به طور کلی راه های زیادی برای بررسی نرخ تعامل اینستاگرام وجود دارد و در بالا فقط به چند مورد از آنها اشاره شده است. مهمترین نکته در افزایش اینگیجمنت اینستاگرام و افزایش تعامل و ارتباط با کاربران و برانگیختگی آنها از لحاظ احساسی می‌باشد. سعی کنید از روش هایی که با کار شما بیشترین هماهنگی را دارد استفاده کنید تا نتیجه کار شما مناسب باشد.

دیدگاه ها
Comments