در حال انتقال به حالت خواندن
علیرضا اکبرزاده
علیرضا اکبرزاده
مشاهده مطالب
22
سختی‌های کار یک برنامه‌نویس دورکار و راه‌حل‌های آن
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 2 هفته قبل ، آخرین بروزرسانی دراکتبر 13, 2020

برنامه‌نویسی یکی از جذاب‌ترین شغل‌های دنیاست که وقتی با فریلسنرینگ، ترکیب می‌شود، جذابیت دو چندانی پیدا می‌کند! یک برنامه‌نویس دورکار در مقایسه با یک برنامه‌نویسی که به صورت حضوری در یک شرکت کار می‌کند، باید استراتژی‌های متفاوتی داشته باشد تا در کار خود مطرح شده و به موفقیت برسد. اگر علاقه‌مند هستید که سختی کار برنامه‌نویسی را درک کنید و یا تبدیل تبدیل به یک برنامه‌نویس فریلنسر شوید، بهتر است که تا انتهای این مقاله همراه فرامحتوا باشید.

در این مقاله علاوه بر چالش‌هایی که یک برنامه‌نویس دارد، سعی می‌کنیم به شما راه حل‌ها و پیشنهادهایی را هم ارائه کنیم که کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تبدیل به یک برنامه‌نویس فوق حرفه ای شوید! آیا آماده شروع هستید؟ ادامه این مطلب را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

چالش‌های برنامه نویسان دورکار چیست؟ سختی کار برنامه‌نویسی به صورت فریلنسرینگ!

افرادی که به صورت دورکاری و بدون حضور فیزیکی خود در یک مجموعه برنامه‌نویسی می‌کنند، معمولاً با چالش‌ها و مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین چالش‌های برنامه‌نویسی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم:

برقراری ارتباط به صورت سخت

یکی از مشکلاتی که معمولاً تمامی فریلنسرها در تمامی زمینه‌ها با آن روبرو هستند، برقراری ارتباط به صورت سخت‌تر است. هرچقدر که کانال‌های ساختاریافته تری در این زمینه داشته باشید، شاهد این خواهید بود که این مشکل راحت تر حل می‌شود. یک برنامه‌نویس دورکار باتوجه به ماهیت تخصصی بودن فعالیت خود به خوبی می‌داند که سختی کار برنامه‌نویسی به صورت فریلنسری، فهماندن ماهیت فعالیت‌های خود به کارفرما و یا یک نیروی غیر تخصصی است.

البته این را هم باید در نظر داشته باشید که برنامه‌نویس فریلنسر اگر بخواهد به صورت تیمی فعالیت کند، باید حتماً در ساختار کدها و برنامه‌های خود با هم تیمی‌های خود به یک الگوی ثابت برسد. الگویی که در آن، تمامی نکات حائز اهمیت در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد.

قبول چند پروژه حساس در یک زمان و هم‌زمانی در کارهای حساس

یکی از مشکلاتی که معمولاً تمامی فریلنسرها، مخصوصاً افراد دورکار به خاطر افزایش درآمد خود دارند، مسئله هم‌زمانی است. هم‌زمانی و ایجاد تداخل در کارها باعث می‌شود که معمولاً کیفیت کارهای یک برنامه‌نویس کاهش پیدا کند و با مشکل در این زمینه روبرو شود. معمولاً هیچ انسانی حتی با قوی‌ترین شیوه برنامه‌ریزی، کاری کند که چند پروژه به صورت همزمان به سمت کامل شدن، حرکت کند.

در برنامه‌نویسی باتوجه به اهمیت بالای تمرکز در فرایند کار مخصوصاً برای پروژه‌های حساس، شما نیازمند این هستید که در رابطه با این موضوع که چگونه باید، پروژه‌های خود را مدیریت کنید، یک برنامه‌ریزی صحیح داشته باشید. در واقع اگر می‌خواهید از سختی کار برنامه‌نویسی به صورت فریلنسرینگ، کم کنید، نیازمند این هستید که قدرت برنامه‌ریزی خود را افزایش دهید و به صورت منظم تر عمل کنید.

افزایش انتظار اعضای خانواده از شما به خاطر دورکاری

هنگامی که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنید، باید بیشتر در خانه خود باشید. افزایش ساعت حضور شما در محیط خانواده، می‌تواند انتظاراتی را به همراه آورد. انتظاراتی که باعث می‌شود، اعضای خانواده نتوانند حس کنجکاوی خود را مهار کنند و سعی می‌کنند که با سر زدن به شما، متوجه نوع فعالیت شما و کاری که انجام می‌دهید، بشوند!

معمولاً برخورد با اعضای خانواده در طی ساعات کاری، باعث می‌شود که شما تمرکز خود را از دست بدهید و یا در یک جلسه کنفرانس ویدئویی با همکاران و یا رئیس خود، متوجه شوید که فرزند کوچکتان در کادر تصویر قرار گرفته و شما از این موقعیت خجالت می‌کشید. البته گاهی اوقات ممکن است که توقعاتی مانند تمیز کردن خانه، شستن ظرف‌ها و … هم به موارد بالا اضافه شود که می‌تواند در نوع خود چالش‌برانگیز باشد.

بهترین راه حلی که می‌توانیم برای این چالش ارائه کنیم، این است که با اعضای خانواده خود یک صحبت جدی داشته باشید و یک محیط کاری مخصوص برای برنامه‌نویس دورکار شدن انتخاب کنید! با این کار، شما می‌توانید ساعت کاری خود را به اعضای خانواده خود اعلام کنید و از آن‌ها بخواهید که در این موقعیت‌ها به شما مراجعه کنند و یا از شما توقع انجام کاری را نداشته باشند. سختی کار برنامه‌نویسی به صورت فریلسنری از این نوع یعنی افزایش توقعات خانواده به مرور زمان با درک موقعیت فعلی شما، می‌تواند حل شود.

برنامه‌نویس دورکار شدن به معنای تنهاتر شدن است!

شاید سختی کار برنامه‌نویسی به صورت دورکاری که اکثر انسان‌ها را اذیت می‌کند، همین موضوع تنهایی است! شما مجبورید که در یک محیط یا اتاق بسته با افرادی که آن‌ها را شاید حتی برای یکبار هم از نزدیک نبینید، کار کنید که این موضوع به معنای این است که باید تنهایی را قبول کنید.

برخی از فعالیت‌ها، مانند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین و اینستاگرام بتواند، کمی از احساس تنهایی شما بکاهد، اما به صورت کلی این موضوع به صورت کلی قابل حل نیست. برنامه‌نویس فریلنسر باید به تنهایی عادت داشته باشد و با احساس خود کنار بیاید. شما چه راه حلی برای این موضوع ارائه می‌کنید و به نظرتان چگونه به قادر به حل این بخش از سختی کار برنامه‌نویسی هستید؟

امکان پیشرفت کردن شما، کاهش پیدا می‌کند!

هر شخصی که به صورت دورکاری در حال فعالیت باشد، معمولاً به اندازه شخصی که به صورت حضوری کار می‌کند، امکان پیشرفت ندارد، اما همان‌طور که می‌دانید میزان درآمد یک برنامه‌نویس فریلنسر نسبت به یک کارمند حضوری بسیار بیشتر بوده و کمک می‌کند که در مدت زمان کمتری نسبت به یک کارمند حضوری، سرمایه جمع کنید.

در این زمینه نظر کارفرمایان برای افزایش حقوق و بهبود موقعیت شغلی هم کمی متفاوت است. آن‌ها ترجیح می‌دهند که با کارمندان حضوری کنند و به آن‌ها مزایای بیشتری بدهند. البته برای موفق بودن در این زمینه استراتژی‌هایی هم وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

استراتژی‌های موفقیت در برنامه‌نویسی به صورت دورکاری

همه برنامه نویسان به خوبی می‌دانند که یادگیری برنامه‌نویسی، عملی سخت است که می‌تواند باعث شود، ساعت‌ها درگیر پروژه‌ها و فعالیت‌های خود شوید. انسان با توجه به میل پیشرفت و کمال گرایی که دارند، همیشه می‌خواهند که در حوزه کاری خود موفق باشند، اما لازم است که استراتژی‌های لازم در این زمینه را داشته باشند. در ادامه برخی از استراتژی‌های مهم در این زمینه را با شما بررسی خواهیم کرد.

البته بهتر است که قبل از شروع به این موضوع اشاره کنیم که هر برنامه‌نویس با حدود ۱۸ میلیون برنامه‌نویس دیگر در حال رقابت است که تنها یک درصد آن‌ها شهرت زیادی دارند. پس برای پیروزی در این رقابت، راهکارهایی که در ادامه به شما ارائه می‌کنیم را جدی بگیرید تا بعد از پشت سرگذاشتن سختی کار برنامه‌نویسی به صورت فریلنسری، بتوانید برای خود شهرتی ایجاد کنید.

همیشه فراتر از آنچه که لازم است، یاد بگیرید!

مباحثی که به شما در کلاس‌های درس مدرسه و دانشگاه راجع به برنامه‌نویسی یاد می‌دهند، تنها شروع ماجراجویی شماست و همه ماجرا نیست! شما باید فراتر از کلاس درس خود یاد بگیرید و همیشه سعی کنید که جدیدترین اطلاعات در این زمینه را فرابگیرید. شاید می‌پرسید که این همه اصرار برای چیست و چرا باید چنین کاری را انجام داد؟ حقیقت این است که برنامه‌نویسی، یک شغل پرهیجان و پردغدغه است که باید در تک تک مراحل آن به صورت موفق عمل کنید.

شما باید انواع زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید و بدانید که بهترین راه حل و یا استراتژی که باید در این پروژه به کار بگیرید چیست! اکثر افرادی که عنوان شغلی برنامه‌نویس فریلسنر را دارا هستند و در این زمینه موفق عمل می‌کنند، به خوبی می‌دانند که یادگیری جدیدترین استراتژی‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی و … به صورت فراتر از حد مورد نیاز، چه مقدار می‌تواند باعث برتری آن‌ها نسبت به سایر افراد شود.

به صورت طاقت فرسا تمرین کنید تا تبدیل به بهترین برنامه‌نویس دورکار شوید!

بله درست خواندید! شما باید به صورت فوق تصور تمرین کنید تا موفق شوید. موفق شدن در زمینه‌های کاری تان که می‌تواند حوزه وب، تولید نرم‌افزار موبایل و … نیاز به تمرین دارد. شاید می‌پرسید که چطور باید تمرین کنم و چه راه حلی در این زمینه وجود دارد؟ توصیه می‌کنیم که برای موفقیت در برنامه‌نویسی و بهبود موقعیت شغلی خود در این زمینه، تمام تلاش خود را انجام دهید.

سعی کنید که راه حل‌های جدید از خود ارائه کنید!

تمامی برنامه نویسان موفقی که به صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، راه نفوذ خود بر مشتریان و کارفرمایان را ارائه راه حل‌های جدید، اعلام کرده‌اند. در واقع ارائه استراتژی جدید برای حل مسئله‌ها و شور و اشتیاق در کار، باعث می‌شود که نظر کارفرما نسبت به شما مثبت باشد. اگر انگیزه کافی برای موفقیت دارید، حتماً این موضوع را هم می‌توانید به خوبی انجام دهید و به موفقیت برسید.

برنامه‌نویس دورکار موفق، کسی است که برنامه‌نویسی را جزو وجود خود می‌داند و می‌خواهد که در این زمینه، راه حل‌های ماورای تصور ارائه کند. اگر شما شور و اشتیاق کافی در برنامه‌نویسی را دارید و عاشق این شغل هستید، باید خوشحال باشید چرا که در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک فرد موفق شناخته خواهید شد.

سعی کنید که از راه حل‌های برنامه نویسان موفق، الگو بگیرید!

اگر می‌خواهید که در زمینه کاری خود یعنی برنامه‌نویس دورکار بودن، موفق باشید، بهتر است که چرخ را از نو اختراع نکنید و از افراد موفق در این حوزه کمک بگیرید. شما باید بدانید که یک برنامه‌نویس موفق همیشه از یکسری راه حل و الگوریتم استفاده می‌کند که یا آن‌ها را خلق کرده و یا خود از منبعی آن‌ها را فراگرفته است.

اگر برای موضوعی به مشکل خوردید و نمی‌دانید که چطور باید در شرایط دورکاری، الگوی جدیدی را برای موفقیت یاد بگیرید، می‌توانید با استفاده از این موضوع یعنی راه حل‌های برنامه نویسان موفق برای راه حل‌ها که در سایت‌هایی مانند گیت هاب، می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید، مشکل خود را حل کنید.

گاهی اوقات از کاغذ و قلم برای کاهش سختی کار برنامه‌نویسی کمک بگیرید!

شما می‌توانید با کمک کاغذ و قلم، سختی کار برنامه‌نویسی خود را کاهش دهید و تبدیل به یک فرد موفق در این حوزه شوید! شاید می‌پرسید که چطور چنین چیزی امکان‌پذیر است و کاغذ و قلم چطور می‌تواند جای کامپیوتر و کدزنی را در برنامه‌نویسی حل کند! استفاده از کاغذ و قلم و شیوه‌هایی که به صورت کلی، مورد استفاده قرار گرفته‌اند، می‌تواند به شما کمک کند که راه حل‌های جدیدی را خلق کنید و یا الگوریتم‌های خود را قبل از اجرا، بررسی کنید. این کار باعث می‌شود که مشکلات کاری شما حل شود.

ابتدا فکر کنید، سپس از دانشمند همه‌کاره یعنی گوگل بپرسید!

متأسفانه شاید سختی کار برنامه‌نویسی، وجود همکارانی باشد که حتی به مقدار کم هم تفکر نمی‌کنند و سعی می‌کنند در هر زمینه ای ابتدا از گوگل بپرسند! اگر می‌خواهید که همیشه خلاق باشید و در زمینه کاریتان حرفی برای گفتن داشته باشید، سعی کنید که ابتدا کمی فکر کنید، سپس از گوگل بپرسید! بله درست متوجه شدید.

ابتدا باید تمام تلاش را خودتان به تنهایی انجام دهید و اگر به موفقیت لازم نرسیدید، سپس از گوگل سؤال بپرسید. پیدا کردن جواب سوالات در گوگل از همان مرحله اول، شما را تنبل می‌کند و باعث می‌شود که نتوانید به راحتی مشکل خود را حل کنید. البته این کار مزایای از جمله بهبود خلاقیت، افزایش حافظه و … را هم دارد.

ابتدا از مسائل ساده شروع کنید تا یک استاد در حل چالش‌های پیچیده‌تر شوید!

اگر به تازگی وارد برنامه‌نویسی شده‌اید و می‌خواهید که در این حوزه موفق عمل کنید، مدنظر بگیرید که باید ابتدا مسائل ساده را حلاجی و حل کنید تا قادر باشید در حل مسائل پیچیده‌تر شوید! در واقع سختی کار برنامه‌نویسی در همین موضوع است که شما باید به صورت پیوسته، مسائل و مشکلات ساده، سخت و پیچیده را به خوبی حل کنید.

شما می‌توانید با سرچ مواردی مثل، مسیر یادگیری برنامه‌نویسی، تمرین‌های برنامه‌نویسی از آسان به سخت و … در این زمینه الگوریتم‌های مختلفی را تهیه کنید که کمک می‌کند، برنامه شما پیشرفت کرده و به سمتی که باید حرکت کند. در این زمینه توصیه می‌کنیم که هیچ‌گاه متوقف نشوید و به کار خود ادامه دهید تا به سر منزل مقصود برسید.

مشکلات ذهنی خود را حل کنید!

یکی از بخش‌های سختی کار برنامه‌نویسی این است که شما باید برای انجام پروژه‌های خود، حتماً ذهنی آزاد و بازداشته باشید! ذهنی که کمک می‌کند، مسائل را کنکاش کنید و در زمینه کاریتان، به عنوان یک الگو شناخته شوید. هرچقدر که در این زمینه بتوانید با کمک تمرین‌هایی مثل مدیتیشن و مراقبه، یادداشت ایده‌ها و … پیشرفت داشته باشید، مطمئن باشید که در هنگام کار، آرامش و تمرکز بیشتری دارید.

از یک مربی حرفه ای در طول مسیر رشد خود کمک بگیرید!

آیا می‌خواهید که موفق شوید و به درجات عالی برسید؟ از یک برنامه‌نویس موفق به عنوان مربی استفاده کنید. مربی موفق می‌تواند به شما کمک کند که به سادگی، چالش‌های مسیر خود را حل کرده به سمت یک سکوی پرتاب حرکت کنید. مربیان حرفه ای که به عنوان کارآموز از برنامه نویسان جوان استقبال می‌کنند، می‌توانند به شما کمک کنند که یک فرد فوق موفق در این زمینه باشید.

ریاضی بخوانید تا سختی کار برنامه‌نویسی کمتر شوید!

آخرین راه حلی که می‌توانیم به شما ارائه کنیم تا در برنامه‌نویس دورکار بودن، موفق تر باشید، این است که ذهن خود را به چالش بکشید و ریاضی بخوانید و حل کنید. همان‌طور که می‌دانید، تمامی الگوریتم‌ها منوط به این موضوع هستند که چگونه پروژه‌های خود را مدیریت می‌کنید و به چه صورت استراتژی ارائه می‌کنید.

نتیجه‌گیری: آیا من هم می‌توانم یک برنامه‌نویس موفق، دورکار باشم؟

جواب بله است! شما می‌توانید با تمام راهکارهایی که در این زمینه به شما ارائه کرده‌ایم، تبدیل به یک برنامه‌نویس موفق دورکار شوید! پس نگران نباشید و تلاش کنید تا به جایگاهی که علاقه‌مند هستید، برسید. در نهایت اگر راجع به این موضوع نظر، تجربه یا سؤالی دارید، می‌توانید با ما و دیگر افراد در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها
Comments