در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
513
چگونه یک تولید کننده محتوای فریلنسر موفق شویم؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 8 دقیقه 4 ماه قبل

 

تولید محتوا فریلنسری، تولید کننده محتوا و فریلنسر محتوا جزء موضوعات داغ بازاریابی آنلاین هستند، زیرا محتوای عالی مثل اتوبانی به موفقیت است و این موضوع باعث شده تا درخواست برای یک تولید کننده محتوا خوب بسیار بالا برود و سیر صعودی داشته باشد. بسیاری از شرکت‌ها دارای یک تیم تولید محتوا هستند ولی به دلایل مختلف مثل کمبود جا و بودجه اعضای این تیم‌ها بسیار کم هستند و نمی‌توانند حجم زیادی از محتوا را تولید به همین دلیل شرکت‌ها برای تولید و بازدهی از فریلنسر‌ محتوا استفاده می‌کنند. امروزه فریلنسرها بازار بسیار داغی دارند و افراد زیادی به این رشته جذب می‌کند. خوب چگونه می‎شود از این فرصت خوب استفاده کرد؟ چگونه می‌شود به یک تولید کننده محتوای خبره تبدیل شد؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوالات جواب دهیم.

عناوین این مقاله:

 • ۹ نکته برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای عالی
 • چگونه یک فریلنسر محتوای عالی شوید؟
 • چگونه درآمد تولید محتوای فریلنسری خودم را بیشتر کنید؟

۹ نکته برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای عالی

کسانی که دارند به عنوان یک تولید کننده محتوا به هر صورتی از جمله فریلنسر محتوا فعالیت می‌کنند همیشه به دنبال یادگیری و بهتر شدن هستند. تمامی این افراد بلاخره از یکجا شروع کردند، ولی خوب از کجا؟ بسیاری از این افراد امکان دارد از تجربیات خود به عنوان یک نویسنده راه خود را به این صنعت پیدا کنند یا بعد از تحقیق و گذارندن دوره‌های آنلاین به این نتیجه رسیده‌اند؛ ولی معمولا افراد بعد از مطالعه یک مقاله اهمیت محتوا و تولید کننده محتوا را درک می‌کنند و به پتانسیل بینهایت آن پی می‌برند، اگر شما الان اینجا هستید احتمالا دانش سطحی از محتوا و تولید کننده محتوا دارید و به این نتیجه رسیده‌اید که می‌توانید در این رشته فعالیت کنید، پس به دنبال ابزارهایی هستید که به شما در این مسیر کمک کند و به موفقیت نزدیک‌‌ترتان کند. ما در این قسمت می‌خواهیم این ابزارها را در اختیار شما بگذاریم.

ابزارهای پیشرفت برای یک تولید کننده محتوا:

 1. بروز باشید: همیشه در حال تحقیق و مطالعه باشید و حتما قبل از اینکه حتی یک کلمه بنویسید زمانی برای کسب و اطلاعات و دیتا قرار دهید، بگردید و ببینید چه چیزی درباره موضوعی که می‌خواهید محتوا تولید کنید، جدید و تازه است و از آن موضوعات در محتوای خود استفاده کنید، مثلا شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت‌های Hubspot و Alexa می‌توانید از جدید‌ترین اخبار صنعت محتوا و روش و تکنیک‌های جدید با خبر شوید.
 2. در صدر اخبار و اتفاقات مستقر بمانید: زمانی که یک سری منابع مرجع و معتبر برای گرفتن اطلاعات پیدا کردید اولین قدم برای پیشرفت و بهتر شدن را طی کرده‌اید اما بعد از این کار شما باید دائما این منابع را چک کنید از پیشنهادتاشون استفاده کنید تا همیشه یک منبع همیشه تازه از اطلاعات داشته باشید و هر وقت می‌خواهید محصولاتتان را از آن درو کنید.
 3. جامعه هدفتان را بشناسید: هرچقدر محتوای شما هدفمندتر و مرتبط‌تر با افرادی باشد که شما می‌خواهید جذبشان کنید قاعدتا بازخورد بهتری خواهید داشت، خوب چگونه می‌شود به این بازخورد عالی رسید؟ زمانی که شما یک پروژه را قبول می‌کنید از کارفرمایتان بپرسید که می‎خواهد با چه گروهی از افراد ارتباط برقرار کند، سپس شما درباره این گروه شروع به تحقیق کنید و یک لیست کاملی از ویژگی‌های آنها مثل: سن، شغل، علایق، درآمد، طبقه اجتماعی و… درست کنید و محتوایتان مختص به آنها تولید کنید و فریلنسر محتوای عالی کسی است که بتواند جامع هدفش را کامل بشناسد و محتوای خود را برای آنها طراحی و تولید کند.
 4. مهارت‌هایتان را بهبود ببخشید: همه بلد هستن بنویسند و نکات نگارشی را می‌شناسند ولی خوب نوشتن و جذاب نوشتن موضوع جداییست برای مثال یکی از راه‌های جذابیت بخشیدن به محتوای شما استفاده از کلمات کلیدی است،( در بخش ۹ درباره پیدا کردن کلمات کلیدی خوب صحبت خواهیم کرد) یا استفاده از تصاویر مرتبط، هرچه مهارت شما بیشتر باشد محتوایتان بهتر است و ارتقای مهارت با مطالعه و تمرین انجام می‌شود، پس اول جست‌و‌جو کنید و ببینید بلاگ‌های مختلف درحال استفاده از چه روش‌هایی هستند و از آنها استفاده کنید، بعد از این کار در جاها و مطالب مختلف از این روش‌ها استفاده کنید تا دریابید که در کجا بیشترین تأثیر می‌گذارند یا به چه موضوعاتی می‌شود ترکبیشان کرد تا بهترین نتیجه را بدهند ولی این تنها راه پیشرفت نیست، شما می‌توانید از کارهایی خیلی ساده شروع کنید مثل حذف کلمات اضافی، استفاده از فعل‌های درست، دقت برای استفاده درست از علائم نگارشی، زیاد ننوشتن، کادربندی و هزاران و هزار نکته ریز و ساده که یک محتوا را زیبا می‌کنند.
 5. به صورت متداول بنویسید: این موضوع برای یک تولید کننده محتوای بسیار مهم است، ولی یعنی چه؟ این موضوع یعنی سعی کنید تا بین زمان‌های تولید وقفه‌های طولانی نیندازید زیرا امکان دارد در این زمان بعضی چیزها از یادتان برود و یا امکان دارد سرعت تولیدتان به مقدار قابل توجه‌ پایین بیاید و جلوی پیشرفتان را بگیرد، پس همیشه بنوسید ولی این قضیه به منظور نیست که زیاد بنویسید.
 6. لحن و نحوه نوشتن مخصوص به خود را بنویسید: امروزه یک تولید کننده محتوا، حجم زیادی از محتوا برای تکمیل کردن یک تقویم کاری یا پر کردن یک بلاگ است تولید می‌کنند که کار اشتباهی نیست، ولی اگر شما در مطالبتان شخصیت خود یا مشتریتان را نشان دهید و آن را بشکافید، مخاطب خیلی راحت‌تر با شما ارتباط برقرار می‌کند و این ایجاد رابطه یکی از مهم‌ترین کارهای هر تولید کننده محتوا و فریلنسر محتوا است، زیرا این رابطه مخاطب را دوباره به سمت شما می‌کشد و نام شما را در ذهن او حک می‌کند.
 7. از مثال‌ها استفاده کنید: این موضوع یکجورایی بدیهی است، چون وقتی شما می‌خواهید مخاطب را به انجام کاری وادار کنید یا موضوعی را به او آموزش بدهید، قطعا یک مثال می‌تواند درک مسائل را بسیار راحت‌تر کند، برای مثال: اگر شما در حال بررسی یک خودرو هستید، می‌توانید از خودرو‌های دیگر در آن رینج قیمتی قرار دارند مثال بزنید و امکانتشان را بررسی کنید.
 8. بیش از حد درباره خودتان یا کارفرمایتان حرف نزنید: شما باید به عنوان یک تولید کننده محتوا یا فریلنسر محتوا همیشه و همیشه مخاطبینتان را در بالاترین اولویت قرار دهید و سعی کنید هر مطلبی که می‌نوسید یا هرگونه محتوای دیگر که تولید می‌کنید برای مخاطب باشد، چیزی را به او یاد بدهد، سئوالش جواب دهد، ارزشی را به او اضافه کند و… پس از تأکید بیش از حد بروی خود یا کارفرمایتان بپرهیزید زیرا تصویر بسیار بدی را برای مخاطب می‌سازد.
 9. درباره کلمات کلیدی با دقت تحقیق کنید: کلمات کلیدی بهترین دوست شما برای بدست ‌آوردن یک رتبه خوب در گوگل و جذب مخاطب است، زیرا اگر عبارات کلیدی شما مرتبط و متمرکز باشند شکل و معنی زیبایی را به محتوایتان می‌دهند. خوب چگونه می‌شود این کلمات کلیدی را پیدا کرد؟ خوب اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از کارفرمایتان بپرسید چه کلمات یا عباراتی در صنعت آنها رایج هستند و سپس با استفاده ابزارهایی مثل google trends، uppersuggest یا wordtracker استفاده کنید تا کیفیت این کلمات را بسنجید و در صورت نیاز به آنها اضافه کنید.

موارد بالا می‌توانند یاران خوبی برای شما به عنوان یک فریلنسر محتوا باشند ولی اگر نکته در محتوای یک بلاگ یا وب سایت جالب بود و شما را خودش جذب کرد، آنها را یاد بگیرید و به مهارت‌های خود اضافه کنید و بیمی از استفاده آنها نداشته باشید زیرا هرچیز و همه‌چیز پله برای پیشرفت هستند.

چگونه یک فریلنسر محتوای عالی شوید؟

فریلنسری می‌تواند خیلی آزادی‌ بخش و در عین حال بسیار ترسناک باشد زیرا دیگر رییسی بالا سر شما نیست بلکه ریسستان خودتان هستید، این موضوع امکان دارد محرک خوبی برای افزایش اعتماد به نفس باشد ولی در عین حال امکان مشکلات مدیریتی مثل زمان، مکان و حقوق را ایجاد کند و بعضی مواقع امکان دارد که فریلنسر محتوا شدن یک تصمیم نباشد بلکه از روی اجبار باشد، بدون توجه به دلیلی که شما شروع به این کار کردید قطعا دنبال این هستید که در این رشته موفق شوید، خوب چگونه می‌شود به این موفقیت رسید؟

۱۰ نکته برای تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق:

 1. یک فضای کاری اختصاصی برای خود ایجاد کنید: شما با این کار به زمان و بازدهی خود نظم می‌دهید زیرا وقتی شما یک فضای کاری مانند یک اتاق را به خودتان اختصاص می‌دهید خودتان از حواص‌پرتی‌ها دور می‌کنید و این احساس را به خودتان القاء می‌کنید که این مکان فقط برای کار است نه چیز دیگری و البته سعی کنید که در این فضا حریم خصوصی نیز داشته باشید.
 2. به امور مالی خود سرسامان دهید: یک لیست کامل از خرج و مخارج خود درست کنید تا مقدار ماهانه که لازم دارید را دریابید و به سمت رسیدن به آن تلاش کنید، شما با این کار برای خود یک احصاص راحتی را ایجاد می‌کنید زیرا وقتی که شما اولین مشتریتان پیدا می‌کنید دقیقا می‌دانید که می‌خواهید از او چقدر درخواست کنید و دیگر استرس جانبی مثل اگر این پول کافی نباشد یا اگر زیاد یا کم گرفته باشم چی؟ ندارید؛ چون شما مبلغ مورد نظر خود را مشخص کرده‌اید می‌دانید دقیقا قرار در کجا خرج یا سرمایه گذاری شود، علاوه بر اینها یک حساب کاری مختص برای پروژه‌هایتان ایجاد کنید تا بتوانید بهتر آمار حقوق خود را داشته باشید.
 3. ابزار تجارت: ببینید به چه امکانات و وسایلی برای انجام کار خود نیاز دارد، مثلا اگر شما به یک گوشی هوشمند نیاز دارید در صورت امکان آن را تهیه کنید و اگر امکان تهیه آن را ندارید با تکمیل کردن پروژه‌های خود برای بدست آوردن آن تلاش کنید تا بهتر و بزرگتر از همیشه شوید.
 4. ساعات کاری مشخص برای خودتان تعریف کنید: این قضیه می‌تواند خیلی به یک تولید کننده محتوا کمک می‌کند زیرا با این کار دقیقا می‌دانید کی شروع به کار کنید و کی از کار کردن دست بکشید تا به هر کار دیگری که می‌خواهید برسید و توجه هردوی آنها بسیار مهم هستند. معمولا به شما پیشنهاد می‌شود که در ساعات اولیه صبح شروع به کار کنید زیرا در این زمان ذهن بسیار باز و آماده دریافت اطلاعات است ولی امکان دارد به هر دلیل در ظهر بازدهی بهتری داشته باشید، پس می‌توانید ساعت شروع خود را در آن زمان قرار دهید ولی اگر این کار را می‌کنید ساعت اتمام کار خود را هم در ساعات دیرتری قرار دهید.
 5. بازار تخصصی خود را پیدا کنید: امکان دارد شما در یک زمینه یا موضوع خاص بسیار ماهر باشید و اطلاعات بسیار خوبی را جم کرده باشید که نکته بسیار مثبتی زیرا هرچه بازار کاری که شما می‌خواهید در آن فعالیت کنید کوچک‌تر و تخصصی‌تر باشد احتمال استخدام و پیشرفت شما در آن بسیار زیاد است، پس بگردید و افرادی که به دانش شما نیاز دارند را پیدا کنید و آنها را از خدمات خود مطلع کنید.
 6. نه گفتن را یاد بگیرید: شاید بپرسید نه گفتن یعنی چه؟ خوب معنی آن بسیار ساده است، این موضوع یعنی اینکه هر کار با پروژه‌ای قبول نکنید بلکه قبل از تهد به هرچیزی جوانع مختلف آن را بررسی کنید و ببنید آیا زمان و تلاشی که قرار است یک پروژه ببرد پاداشش می‌ارزد یا خیر؛ معنی دیگر این جمله این است که اگر یک مشتری با شما بد رفتاری می‌کند یا درخواست تدوین‌هایی دارد که اصلا هزینه آن را پداخت نکرده است، شما خواسته‌های این افراد را اصلا قبول نکنید زیرا فقط برای شما باعث ضرر و سردرد می‌شوند.
 7. گوشی موبایل خود را خاموش کنید و در را ببندید: خیلی از افراد مثلا دوستانتان فکر کنند که چون شما دارید تولیید محتوای فریلنسری می‌کنید یا فریلنسر محتوا هستید، همیشه وقت آزاد دارید یا هر زمانی که می‌خواهند، می‌توانند با شما تماس بگیرند و به مدت طولانی صحبت کنند، این موضوع بسیار قابل درک است و امکان دارد که اگر به آنها بگویید با شما حرف نزنند یا مزاحمتان نشوند ناراحت شوند، پس برای جلوگیری از این سوءتفاهم خودتان در یک فضای آرام و قابل کنترل قرار دهید تا هم شما راحت باشید و تا هم دوستانتان را ناراحت نشوند.
 8. لباس خوب مرتب به تن کنید: درست است که فریلنسر محتوا آزادی‌‌های زیادی دارند ولی شاید بعضی از این آزادی‎‌ها مخرب باشند مثلا اگر شما با لباس خواب شروع به کار کنید در همان حس و حال کسالت باقی می‌مانید و از بازدهی خود می‌کاهید ولی اگر لباس‌‎های خود را عوض کنید، فضای کارتان را مرتب کنید و دستی به سر و روی خود بکشید خیلی سرحالتر و متمرکزتر شروع به تولید محتوای فریلنسری کنید.
 9. یک زمان به خصوص برای انجام کارهایی شخصی در برنامه‌تان قرار دهید: خیلی مهم است که شما خودتان را هنگام کار کردن فراموش نکنید زیرا اگر بیش از حد از خودتان کار بکشید نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه باعث می‌شود با تنفر به حرفه‌تان نگاه کنید. همیشه یک زمان در برنامه خود قرار دهید تا به کارهایی که دوست دارید برسید مثلا بیرون بروید، فیلمی ببینید، ورزش کنید، با دوستانتان ملاقات کنید و یا هرچیز دیگری که شما را خوشحال می‌کند.
 10. از کار خود لذت ببرید: این بسیار مهم است زیرا اگر شما کارتان را دوست نداشته باشید و یا از آن لذت نبرید قطعا آن را با تمام وجود انجام نخواهید و فقط از سر باز خواهید کرد. پروژه‌هایی را قبول کنید که واقعا به آنها علاقه دارید و در هنگام تولید واقعا لذت می‌برید زیرا لذت در تولید محتوای فریلنسری مساوی با بهترین نتیجه ممکن است.

 چگونه درآمد تولید محتوای فریلنسری خودم را بیشتر کنید؟

فریلنسر محتوا هم یک نوع حرفه کاری است و یکی از اهداف اصلی هر شغل و حرفه درآمد و پول درآوردن است. تا این قسمت ما به شما ابزار تولید یک محتوای خوب و مدیریت زمان و مکان را در اختیار شما گذاشتیم و الان نوبت این رسیده که با هم یاد بگیریم چگونه می‌شود درآمدمان بالا و بالاتر ببریم.

راه افزایش درآمد برای یک تولید کننده محتوا یا فریلنسر محتوا:

 • خدمات خود را کاملا مشخص کنید: شما باید بدانید که دقیقا چه چیزهایی را می‌توانید به مشتری ارائه دهید و درباره مهارت‌ها به آنها اطلاع دهید مثلا اگر شما می‌توانید محتوای ویدئوی تولید کنید یا با مباحث wordpress آشنا هستید حتما به مشتری اطلاع دهید زیرا می‌توانید با انجام این پیشنهاد این موارد مبلغ دریافتی، رنج و تعداد پروژه‌های خود را بالاتر ببرید.
 • ویژگی‌های مشتری ایده‌آل خود را تعریف کنید: شما قبل از اینکه شروع به فرستادن رزومه یا نمونه کار کنید باید ببینید دوست دارید با چه افرادی کار کنید، شخصیتشان چیست؟ سیاستشان چیست؟ در چه رینج سنی هستند؟ علایقشان چیست؟ و…. یک لیست کامل از ویژگی‌های آنها درست کنید و در برهه اول خدمات خود را به این افراد ایده‌آل پیشنهاد دهید.
 • یک پوشه با کیفیت از نمونه کارهای خود درست کنید: یک فایل بسیار جامع درست کنید و در آن اطلاعات، مهارت‌ها و از همه مهم‌تر بهترین نمونه کارهای خود را قرار دهید. این فایل باید شامل چه چزهایی شود؟
 • تخصصات خود را در آن به نمایش بگذارید
 • تجربیات قبلی خود را مشخص کنید
 • خودتان و شخصیتتان را بشکافید
 • شماره تلفن، ایمیل و اسکایپ خود را در آن ذکر کنید
 • یک حداقل قیمت برای خود تعریف کنید: این کار برای این است اگر شما سودی نمی‌کنید حداقل مبلغ تلاش و منابع خود را بدست آورید و علاوه بر این نوضوع این حداقل قیمت این اعتماد به نفس را به شما می‌دهد تا هر پروژه را قبول نکنیو یا با هرکسی کار نکنید بلکه فقط آنهایی در شأن شما هستند را قبول کنید.
 • بروی ارائه برند خود تأکید و تمرین کنید: اینکار شاید کمی سخت برسد ولی من به شما یقین می‌دهم که سختی‌اش به نتیجه‌اش می‌ارزد، زیرا اگر شما خودتان به گونه ارائه دهید که اینگار دقیقا همان چیزی هستید که مشتری همیشه به دنبالش بوده است یا یک خدمت کوچکی به صورت رایگان به او ارائه دهید، یک خاطره ابدی در ذهن او ایجاد می‌کنید و این تصور از شما ایجاد می‌شود همیشه برای انجام پروژه پیش شما بیایند.

تولید محتوای فریلنسری جذاب است، فریلنسری سخت است و همه چیز بالاتر فریلنسری مخاطبین بسیاری دارد و فرصت‌های بی‌کرانی را برای من و شما آفریده است. در این حرفه ما قاضی و پیمانکار هستیم و در این حرفه این ما هستیم سطح کیفی را مشخص می‌کنیم. من امیدوارم که شما با خواندن این مقاله به یک فریلنسر بهتر و داناتر تبدیل شده باشید اما مطمئنا نتواسته‌‌ام همه موضوعات برای شما توضیح دهم ولی نگران نباشید زیرا شما می‌توانید با مراجعه به دوره‌های آموزشی(لینک دوره) فرامحتوا اطلاعات بسیار کاملتری را دریافت کنید.نما

 

دیدگاه ها
Comments