در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
288
چگونه یک وبلاگ بسازیم؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه 4 ماه قبل

 

همانطور که می‌دانید یکی از مهمترین مسائل و ستون‌‌های بازاریابی آنلاین استفاده از بلاگ است. یک وبلاگ موفق اهمیت زیادی دارد زیرا یک وبلاگ می‌تواند پلتفرم بسیار خوبی برای تبلیغات و جذب کاربر باشد، ولی در اینجا یک سری سوالات ایجاد می‌شود مثل: مهم‌ترین عامل موفقیت یک وبلاگ چیست؟ چه نکاتی یک وبلاگ موفق می‌سازند؟ چگونه می‌شود یک پست عالی در قالب وبلاگ ساخت؟ ما سعی داریم در ادامه به این سوالات جواب بدهیم.

عناوین این مقاله:

 • ۵ نکته برای ساخت وبلاگ موفق
 • تولید محتوای عالی در قالب وبلاگ
 • مزایای ایجاد یک وبلاگ موفق

۵ نکته برای ساخت وبلاگ موفق

یک وبلاگ نقش بسیار بزرگی را در دنیای بازاریابی بازی می‌کند، این اهمیت آنقدر زیاد است که ساخت وبلاگ جزء اولین پیشنهادات بازاریابان برای پیشرفت است زیرا در قالب وبلاگ می‌شود هر اطلاعات مهمی را به صورت زیبا و روان به اشتراک گذاشت تا کاربر هر زمانی که می‌خواهد به آن مراجعه کند و موارد مورد نیازش را پیدا کند. اما چه کارهایی باعث موفقیت وبلاگ می‌شوند؟ خب جواب این سئوال بستگی به فردی دارد که ازش سئوال می‌کنید و موارد زیر جواب ما هستند.

ویژگی‌های یک وبلاگ موفق:

 1. برای وبلاگ خود یک شخصیت تعریف کنید: پست‌های خود را با یک فرمول و رباتیک تولید نکنید، بلکه یک وبلاگ موفق تأثیر گذار آن است که یک صدا و لحن خاصی داشته باشد. یک لحن مخصوص باعث جلب توجه و اعتماد مخاطب می‌شود زیرا این حس را القاء می‌کند که هیچ وبلاگ دیگری مثل شما وجود ندارد و علاوه بر این موضوع یک شخصیت خاص جذاب باعث می‌شود تا کاربر راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کند و مطالب را به خاطر بسپارد. پس حتما قبل از اینکه حتی یک کلمه بنویسید تحقیق کنید و ببینید دوست دارید وبلاگتان چه فضای داشته باشد؟ تبلیغاتی باشد یا آموزنده، کمی شوخ و دوستانه باشد یا کاملا جدی باشد، چه فعل‌هایی این به بهترین شکل این شخصیت را به نمایش می‌گذارند و ….. پس قبل از اشتراک گذاشتن مطالب به این موضوعات توجه بسیار داشته باشید.

 1. در وبلاگ خود پست‌های پیوسته بگذارید: پیوستگی در بین پست‌ها یعنی چه؟ خوب جواب این سئوال به موضوع بالا بر می‌گردد، وقتی شما یک شخصیت برای خود تعریف می‌کنید و با یک ادبیات مشخص شروع به نوشتن می‌کنید باید تمامی مطالب وبلاگتان را در همان قالب وبلاگ بنویسید زیرا اگر هر پستی ادبیات خودش را داشته باشد یا هدف مختلفی را دنبال کند، یک تصویر غیر حرفه‌ای و گمراه از شما برای مخاطب تدایی می‌کند.

 1. ساده و روان بنویسید: خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند هرچه از کلمات سخت و تخصصی‌تر استفاده کنند تأثیر مطالب خود را بیشتر میکنند، این تصور  نادرستی است زیرا شما وقتی در قالب وبلاگ خود از کلمات بزرگ و غیر‌قابل فهم استفاده می‌کنید، جامعه هدف خود را بسیار کوچک می‌کنید و به کاربران دیگر این پیام را می‌دهید که تو به اندازه کافی برای مطالب خوب نیستی یا این مطلب برای تو نوشته نشده است، این پیام بسیار مضر و مخرب برای هر صنعتی است زیرا با این کار به جای جذب، افراد را از خودتان دور می‌کنید.

 1. به مخاطبت اجازه ثبت دیدگاه بدهید: حتما و حتما در ساخت وبلاگ خودتان یک بخش کامنت و ثبت دیدگاه قرار دهید، چون با این کار هم می‌‌توانید از پیشنهادات و انتقادات مخاطبین استفاده کنید و محتوای و قالب وبلاگ را بهتر کنید و هم مستقیما به کاربر می‌گویید که نظر او برای شما حائز اهمیت است و او در ذهن شما بالاترین اولیت را دارد. مواردی که تا الان گفتیم بروی کیفیت مطالب بسیار تأثیر گذار است و به غیر از این موضوعات یک بخش کامنت می‌تواند به زیبایی ساخت وبلاگ نیز بیفزاید.

 1. مقاله خود را با تمرکز روی تیترتان بنویسید: شاید فکر کنید که این کار خیلی بدیهی و واضح است ولی بارها اتفاق می‌افتد که یک مطلب از تیتر دور می‌شود یا به گونه‌ای نویسنده فراموش می‌کند که هدف و موضوع مقاله چی بوده است. قرار دادن یک گریز یا تصویر نامرتبط در مقاله می‌تواند تکنیک خوبی باشد، چون به مخاطب یک وقت استراحت و درک می‌دهد ولی کلیت مطالب شما باید یک پیوستگی واحد داشته باشند. این پیوستگی همان ارتباط بین مطلب و تیتر است.

موارد بالا قطعا تمامی نکات ساخت وبلاگ نیستند ولی این موضوعات می‌توانند تکیه‌گاه و پله بسیار خوبی برای رسیدن به یک وبلاگ موفق باشند.

تولید محتوای عالی در قالب وبلاگ

تولید محتوا در قالب وبلاگ اصول و قواعدی دارد مثل تعداد کلمه، پیروی از مسائل سئو، تدوین در وردپرس و یک میلیون چیز کوچک دیگر، اما چه چیزی محتوای وبلاگ را عالی می‌کند؟ چگونه می‌توانیم پست‌های وبلاگمان را تأثیر گذار کنیم؟ هرچیزی می‌تواند به محتوا جذابیت ببخشد مثل یک تصویر، یک ویدیو، یک پادکست یا شاید هم یک جوک ساده. موارد زیر می‌توانند به شما در تولید یک پست وبلاگ عالی کمک کنند.

راه‌های تولید یک پست وبلاگ تأثیر گذار:

 • تیتری بنوسید که مخاطب نتواند در برابر آن مقاومت کند: یکی از بزرگترین اشتباهات نویسندگان وبلاگ چیست؟ نوشتن قبل از پیدا کردن یک تیتر خوب، زمانی یک نویسنده این کار را انجام می‌‌دهد مثل این می‌‌ماند که در شب بدون چراغ رانندگی کنی، همه چیز تو هرج و مرج و تارکی است ولی وقتی یک تیتر تعریف و پیدا می‌شود نقشه راه آن نویسنده کاملا واضح می‌شود. اگر شما می‌خواهید که یک پست واضح و عالی برای وبلاگ خود بنویسید حتما یک زمانی را بگذارید تا هم یک مقصد مشخص برای خود تعیین کنید و هم مخاطبین را به وبلاگتان جذب کنید. چه مواردی یک تیتر را جذاب می‌کنند؟
 • یک موضوع داغ و بحث برانگیز را انتخاب کنید
 • در تیتر خود از سوالات یا اعداد استفاده کنیده
 • از متخصصین در ساخت وبلاگ خود کمک بگیرید
 • از کلمات کلیدی در قالب وبلاگ استفاده کنید
 • پیشنهادی را به مخاطب بدهید
 • از کلمات و توضیحات اضافی دوری کنید
 • مخاطب را کنجکاو کنید نه اقوا
 • مقدمه بنویسید که مخاطب را به دام بیندازد: بعد از اینکه با طعمه تیتر مخاطب را جذب کردید وقت این می‌رسد که آن را به دام بیندازید و در وبلاگ خود نگه دارد، این موضوع کار مقدمه است. مقدمه که مخاطب را مجبور کند تا بقیه مطلب را بخواند یک مقدمه عالی است. شما می‌توانید با استفاده از موارد زیر یک دام زیبا و قوی بسازید:
 • خودتان را به جای مخاطب بگذارید: شاید بپرسید چرا باید اینکار را بکنید؟ خودتان که نمی‌خواهید مطالبتان را بخوانید، خوب دلیل انجام این کار از بین بردن این تصور غلط است. شما زمانی که به عنوان یک مخاطب مطالبتان را مطالعه می‌کنید درمی‌یابید باید بعضی از قسمت‌ها را تغییر دهید، بعضی نکات را حذف کنید و بعضی دیگر را بیشتر توضیح دهید.
 • احساسات و مشکلات مخاطب را درک کنید و از آنها استفاده کنید: زمانی که خود را به جای مخاطب گذاشتید با یک سری سئوال کنید، چرا باید این مقاله را بخوانم؟ چه چیزی در این بلاگ برای من مهم است؟ قبل، هنگام و بعد از مطالعه مطلب چه حسی دارم؟ چه چیزی در این مقاله نامناسب و بیهوده است؟ شما وقتی جواب این سئوال‌ها را پیدا کردید و احساس مخاطب را در هر یکی از مراحل پیدا کردید، باید قالب وبلاگ خود را با توجه به این موارد تدوین کنید.
 • نکات کاربردی و جذابی را در اختیار او بگذارید: همه یادگیری و پیشرفت را دوست دارند، مهم نیست که چه سن و اخلاقی داشته باشند، یک نکته یا مشاوره برای همه جذاب است. موضوع شما هرچه که باشد قطعا نکات، روش‌ها و یا راه‌حل‌هایی درباره آن وجود دارد و کار شما به عنوان یک نویسنده یا تولید کننده محتوا این است که این موارد را پیدا کرده، در ساخت وبلاگ خود قرار دهید و یک خاطره خوب در ذهن مخاطب بسازید.
 • مشاوره ارائه دهید که درکش آسان باشد و نادیده گرفتنش ناممکن: خوب تا اینجا کارتان عالی بوده است، شما مخاطب را جذب کردید و آن را به دام انداختید و احساسات او را برانگیختید و الان نوبت این رسیده که به تمام قول‌هایتان عمل کنید. عمل کردن به قول یعنی چه؟ خوب، مثلا تیتر شما تولید محتوای عالی است شما باید در این مقاله راه‌ها، ابزارها، بایدها و نبایدها، نکات افزایش جذابیت، انواع قالب، قواعد سئو و…. به صورت کامل و با ذکر مثال توضیح دهید تا مخاطب تمامی نیازهایش برطرف شود و اگر شما می‌خواهید افراد به صورت مداوم به شما مراجعه کنند و همیشه به سوی شما بازگردد، باید بالاتر از سطحی که باید و رایج است بنوسید و ارائه دهید زیرا شما نمی‌خواهید که مخاطب فقط روی وبلاگ شما کلیک کند و خیلی سرسرانه از آن بگذرد بلکه او باید با دقت مطالب شما را بخواند و وبلاگتان را به افراد دیگر معرفی کند.
 • به مقاله خود با یک انفجار انگیزشی پایان دهید: ایجاد امید و انگیزش بسیار کار خوب و پسندیده است هم در زندگی و هم در محتوای وبلاگ و وقتی این کار انجام می‌شود که شما به کاربر این آسودگی خاطر را می‌دهید که اگر موارد مقاله شما را انجام دهد به آن چیزی که دنبالش بوده است خواهد رسید مثل افزایش لید یا بازدید وب سایت ولی یک موضوع وجود دارد که شما باید در این قسمت بسیار توجه کنید و آن این است که هیچوقت، اصلا و ابدا دروغ نگویید و انتظارات الکی ایجاد نکنید زیرا با این کار اعتبار و مرجعیتتان بسیار افت می‌کند و در ذهن مخاطب یک تصویر غیر قابل اعتماد از خودتان می‌سازید. هر امید، انگیزه یا قولی که شما به مخاطب می‌دهید با کوهی از اطلاعات و دیتای موصق پشتشان باشد.
 • پست خود را اینقدر سیقل دهید که به روانی یک رود باشد: پستی که غیر قابل‌فهم و خواندن است اصلا پست خوبی نیست و قطعا نتیجه خوبی هم نخواهد داشت. درست است که ما می‌خواهیم مخاطب در وبلاگمان بماند و برای مطالب زمان بگذارد ولی می‌خواهیم که دلیل این ماندن جذابیت و کیفیت محتوایمان باشد و نه عدم درک، پس هنگام مطالعه و تدوین مطالب ببینید کدام کلمات، تصاویر یا تشریحات دشوار و یا غیر قابل‌فهم و درک هستند. اگر نیازی به این مطالب دشوار نیست، قطعا آنها حذف کنید و اگر هم نه آنها را به صورت دیگر و ساده‌تر توضیح دهید

 مزایای ایجاد یک وبلاگ موفق

قطعا دلیل تمامی این تلاش‌ها برای ساخت وبلاگ افزایش ترافیک و ارجاع مخاطب به وب سایت شما است ولی مزایای اصلی یک وبلاگ چه چیزهایی هستند یا شما چه توقعاتی را می‌توانید از یک داشته باشید؟

نکات مثبت استفاده یک وبلاگ موفق:

 • کمک به افزایش ترافیک وب سایت شما: یک بلاگ تخصصی و جذاب یک پلتفرم بسیار عالی برای ایجاد بک لینک است، زیرا وقتی شما در پست‌های بلاگ خود محتوای بسیار در قالب وبلاگ عالی قرار می‌دهید قطعا می‌توانید لینک وب سایتان را نیز قرار دهید تا مخاطب بعد از مطالعه مطالب شما به وب سایتان مراجعه کند و محصولات یا خدمات شما را خریداری کند اما فقط این موضوع باعث افزایش ترافیک بلکه وقتی مخاطبی یک وبلاگ را می‌بیند کنجکاو می‌شود که مربوط به کدام وب سایت است و به آن شده چند لحظه هم سر بزند، ترافیکتان بالا می‌رود.
 • ترافیک وب سایت را به لید تبدیل می‌کند: معنی لید یک مشتری راغب است و تلاش همیشگی بازایان تبدیل مخاطبین به لید است زیرا این لیدها هستند که باعث افزایش درآمد و سود یک صنعت می‌شوند و یکی از بهترین راه‌های افزایش لید ساخت وبلاگ است، چون یک وبلاگ می‌تواند در اعتماد سازی بسیار موثر باشد و تمامی اطلاعات مورد نیاز مخاطب را قبل از تصمیم‌گیری به او بدهد.
 • ایجاد مرجعیت: مرجعیت یک موضوع بسیار مهم در بازاریابی است زیرا باعث در مخاطب اعتماد ایجاد می‌کند و وقتی ایجاد می‌شود که اطلاعات تخصصی و صحیح در اختیار کاربر قرار گیرد و چه جای بهتری برای قرار دادن اطلاعات از وبلاگ وجود دارد؟ جواب این سئوال این است که هیچ جا، پس تخصصی، قاطع و صحیح باشید تا بیشتر از همیشه سود کنید.
 • باعث ایجاد نتایج طولانی مدت می‌شود: یک وبلاگ موفق می‌تواند یک سنگ مادر و شالوده بسیار خوبی برای برنامه‌ریزی آینده باشد زیرا یک وبلاگ این دیتا را به شما می‌دهد که چه مطالبی بیشترین بازخورد را دارند، کدام محصول بیشترین فروش را داشته است، چه نکاتی برای مخاطب جذاب نیستن، بهترین قالب محتوایی برای شما چیست و بسیار اطلاعات زیاد دیگری که به شما کمک می‌کند تا یک برنامه دقیق و طولانی برای خود تهیه کنید.

ساخت وبلاگ می‌تواند برای هرکس یا صنعتی بسیار کارآمد باشد یا حداقل یک وبلاگ موفق دست یاری مطمئنی برای پیشرفت زیرا شما می‌توانید در آن حجم زیادی از محتوایتان را قرار دهید و نگران این موضوع نباشید که شاید حجم زیاد باعث کاهش توجه شود، چون یک وبلاگ یک پلتفرم بسیار آراسته و آسان است و آزادی‌های بسیاری در اختیار کاربر و بازاریاب می‌گذارد تا بتوانند با کمک هم به اهداف خود برسند.

 

کلمات کلیدی ,
دیدگاه ها
Comments