در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
41
کامنت مارکتینگ چیست و چه تأثیری دارد؟
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 2 ماه قبل ، آخرین بروزرسانی درآگوست 18, 2020

شبکه‌های اجتماعی یکی از موضوعات همیشه داغ زندگی روزمره هستند و هرکس نظر خود را درباره آنها دارد، بسیاری از افراد از شبکه‌های اجتماعی به عنوان اختراع شیطان یاد می‌کنند یا می‌گویند مردم به جای تجربه کردن لحظات زندگی دارند وقت خود را در این شبکه‌ها تلف می‌کنند و در حین حال بعضیه‌ها این شبکه‌ها را خیلی دوست دارند، هزاران هزار نظر و دیدگاه دیگر درباره این موضوع وجود دارد که هرکدام چیز جدیدی را بازگو می‌کنند، ولی در کنار تمام این نظرات و مشاجرات یک موضوع غیر قابل نقض است  و آن موضوع این است که شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های بی‌شماری را برای بازاریابی، تبلیغات و توسعه مشاغل ایجاد کرده‌اند. راه‌های زیادی برای بهره‌برداری از فرصت‌ها وجود دارند و ما در این مقاله درباره کامنت مارکتینگ(comment marketing) یا بازاریابی دیدگاه که یکی از تأثیرگذارترین راه‌های استفاده از این فرصت‌ها است، با هم به گفت‌و‌گو خواهیم پرداخت.

عناوین این مقاله:

 • کامنت مارکتینگ چیست؟
 • انواع کامنت در شبکه‌های مجازی
 • مزایای کامنت مارکتینگ
 • تکنیک‌های کمپین کامنت مارکتینگ برای موفقیت

کامنت مارکتینگ چیست؟

کامنت مارکتینگ(comment marketing) دقیقا همان چیزی است که شما فکر می‌کنید. کامنت مارکتینگ یعنی تولید و پست کردن دیدگاه خود در بلاگ‌ها و صفحات دیگر تا دیده و شناحته شوید. اما تنها دلیل استفاده از این روش دیده شدن و جلب توجه نیست بلکه بازاریابی دیدگاه برای شما این فرصت را ایجاد می‌کند تا با خوانندگان و مراجعه‌کنندگان یک بلاگ مکالمه کنید، مباحث مختلفی را باهم بشکافید و با آنها یک رابطه دوستانه برقرار کنید که این کار در ادامه باعث افزایش مخاطب شما می‌شود و همینطور با استفاده از این روش بازاریابی شما می‌توانید با اصحاب وب سایت‌ها نیز ارتباط برقرار کنید و از آنها مشاوره بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید که خود این کار باعث بهبود تلاش‌های شما در بازاریابی آنلاین می‌شود. یکی دیگر از موضوعات مهم درباره کامنت مارکتینگ این است که افرادی زیادی از روش استفاده نمی‌کنند پس زمینه استفاده این استراتژی خارق‌العائه بسیار باز و وسیع است. احتمال این وجود دارد که شما چیزهای خوبی درباره این روش بازاریابی نشیده‌اید زیرا در سالیان اخیر بعضی از افراد فقط برای قرار دادن لینک‌های خود کامنت‌های نامرتبط و بی‌معنی را در بلاگ‌های مختلف بخش کرده‌اند که این کار باعث کاهش اعتبار این نوع بازاریابی شده است ولی همانطور که تا الان حتما دریافتید، اصول و معنی کامنت مارکتینگ اصلا این گزینه نیست بلکه این موضوع فقط استفاده نادرست بعضی از افراد از یک روش  بازاریابی بسیار جذاب است. مانند تمامی روش‌های بازلریابی دیگر راه‌های زیادی برای افزایش تأثیر و بازده کامنت مارکتینگ وجود دارد مثل داشتن یک برنامه و نقشه راه کامل و دقیق و استفاده از تکنیک‌های مناسب.

انواع کامنت در شبکه‌های اجتماعی

کامنت‌ها بر اساس موضوع و لحن تغییر می‌کنند و این موضوع برای افرادی که به فکر استفاده از کامنت مارکتینگ هستند خیلی مهم است زیرا اگر شما ندانید که باید چه لحنی را استفاده کنید قطعا نتوانست در آینده منظور خود را به خوبی به کاربر انتقال دهید.

هفت نوع کامنت:

 1. کامنت‌های دستوری:این کامنت‌ها افراد را مجاب به انجام کاری می‌کنند.
 2. کامنت‌های ارزش گذارنده: در کامنت‌ها ارزش و تأثیر یک موضوع بررسی می‌شود.
 3. کامنت‌های نصیحت کننده: همانطور که از نامش پیداست در این کامنت‌ها به کاربران هشداری داده می‌شود و یا تجربه در اختیار آنها گذاشته می‌شود.
 4. کامنت توصیفی: در اینجا برداشت نویسنده کامنت از پوست مورد نظر به کاربر منتقل می‌شود.
 5. کامنت تفسیری: در کامنت‌ها موضوع پوست به کاربر شرح داده می‌شود.
 6. سوالات راهنمایی: در نوع کامنت‌ها سوالاتی پرسیده می‌شود نا مخاطبین به یک مسیر مشخص سوق داده شوند.
 7. سوالات باز: در نوع کامنت‌ها نویسنده جواب سئوال را نمی‌داند بلکه می‌خواهد از جواب‌ها و افکار بقیه با خبر شود.

نوع نوشتار و مضمون جمله در هنگام نوشتن کامنت بسیار مهم هستند پس در کمپین کامنت مارکتینگ خود به این موضوع توجه بسیار نشان دهید. خوب حالا می‌دانیم که چند نوع کامنت وجود دارد ولی چه موضوعاتی یک کامنت را عالی می‌کنند؟ چه چیزهایی باعث افزایش ارزش دیدگاه شما می‌شود؟ شش مورد یک کامنت را عالی می‌کنند. اگر کامنت شما مرتبط، محترمانه، خاص، به خوبی نوشته شده، واضح و در قالب درستی باشد، قطعا با ارزش و تأثیرگذار خواهد بود.

راه‌های افزایش ارزش یک کامنت:

مزایای کامنت مارکتینگ

قطعا تمامی روش‌های بازاریابی مثل ایمیل مارکتینگ و بازاریابی محتوا مزایا و فوایدی دارند و قطعا دلایل استفاده از این روش‌ها افزایش درآمد و محبوبیت در بین جامع هدف است، و الان نوبت به بررسی مزایای کامنت مارکتینگ برای مشاغل شما رسیده است.

مزایای بازاریابی دیدگاه(comment marketing):

 • افزایش دیده شدن برند توسط مخاطب: این موضوع بسیار بدیهی است که یکی از راه‌های شناخته شدن و افزایش محبوبیت برای مشاغل تازه ساخت و استفاده از یک بلاگ اختصاصی است اما فقط حضور و فعالیت در وب سایت خودتان برای پیشرفت و شناخته شدن کافی بلکه فقط یک شروع است، این موضوع مثل اولین پرتگاه در دره محبوبیت. پس اگر شما می‌خواهید مجبوبیت مورد نظر خود را بدست آورید و تبدیل به یک نام بزرگ و مرجع در زمینه فعالیت خود شوید، می‌توانید از کامنت مارکتینگ استفاده کنید زیرا شما با پوست کردن کامنت‌های خود در بلگ‌های معتبر که مربوط به مشاغل شما هستند، یک تصویر دوستانه و قابل ارتباط از خود برای مخاطب می‌سازید و آن‌ها را به وب سایت خود جذب می‌‎کنید.
 • تولید بک لینک برای وب سایت مورد نظر: اگر شما به دنبال بدست آوردن یک رتبه بسیار عالی در صفجه نتایج گوگل هستید فقط یک دوست خوب در این زمینه به نام عبارات کلیدی برای رسیدن بی این هدف ندارید بلکه لینک‌ها نیز بسیار مهم و کارآمد هستند. گذاشتن کامنت در وب سایت‌ها، بلاگ‌ها و صفحات مختلف یک متود خوب برای قرار دادن لینک‌های مربوط به وب شماست ولی آیا ما در قسمت‌های بالا نگفتیم که این کار باعث لطمه زدن به اعتبار کامنت مارکتینگ شده است؟ بله، این موضوع درست است ولی اگر شما لینک‌های خود را بر اساس قواعد سئو بهینه سازی کنید و فقط از بازاریابی دیدگاه برای برای افزایش بک لینک‌های خود استفاده نکنید، نه با مخاطب و نه با گوگل به مشکل نخواهید خورد.
 • جذب بیشتر افراد به وب سایت مورد نظر: ترافیک هرچه بیشتر یکی از عوامل کلیدی مشاغل آنلاین است، اگر بخواهیم این موضوع را به زبان ساده توضیح بدهیم اینگونه می‌شود که ترافیک بیشتر مساوی است با مشتری و فروش بیشتر. شما می‌توانید ماه‌ها صبر کنید تا محتوایتان توسط کاربران دیده شود و ترافیک ارگانیگ سایتان بالا برود ولی این صبر برای مشاغل تازه و درحال پیشرفت مناسب نیست زیرا اگر شما نتوانید به اهداف ماهانه خود برسید، به زودی شکست خواهید خورد، پس با استفاده از بازاریابی دیدگاه و جذب کاربران بیشتر افزایش ترافیک وب سایت خود، پیشرفت مشاغلتان را بسیار سریع و قابل توجه می‌کنید.
 • ایجاد روابط با بلاگرهای که در حال فعالیت در زمینه شما هستند: داشتند دوست همیشه خوب است مخصوصا دوستی که به شما کمک می‌کند. شما باید این موضوع را قبول کنید که برای افزایش ترافیک وب سایتان به بلاگرها نیاز دارید و باید دیر یا زود از آنها استفاده کنید. شما با ایجاد روابط و برقراری ارتباط با بلاگرهای مطرح مشاغل شما یک تکیه‌گاه خیلی خوبی را بدست بیاورید زیرا شما می‌توانید از این افراد مشاوره بگیرید، از آنها در تولید محتوای خود کمک بگیرید و البته این افراد می‌تواند بک لینک‌های بسیاری را برای وب سایت شما ایجاد کنند.
 • افزایش فالوور در شبکه‌های اجتماعی: کامنت مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی بسیار با اهمیت است و نتایج بسیار خوبی را می‌تواند برای شما بیافریند، برای مثال اگر شما لینک یکی از پروفایل‌های اجتماعی خود در کامنت‌هایتان به جای آدرس وب سایت مربوط به شما را شامل شوید، می‌توانید فالوورهای خود به سرعت بالا ببرید که این عمل باعث افزایش ترافیک وب سایتان و در نهایت میزان فروش شما می‌شود.

مزایای کامنت مارکتینگ فقط به موارد بالا خلاصه نمی‌شوند زیرا متناسب با حجم و نوع کامنت‌های شما این مزایا افزایش، کاهش و تغییر می‌یابند.

تکنیک‌های کمپین کامنت مارکتینگ برای موفقیت

یکی از راه‌های موفقیت در هر نوع بازاریابی ایجاد و مدیریت یک کمپین تبلیغاتی است زیرا این کار این فرصت را به مارکترها می‌دهد تا از روش‌ها و منابع مختلفی برای افزایش محبوبیت برند خود استفاده کنند و البته یک کمپین کامنت مارکتینگ، مدیریت و بررسی ترافیک و پیشرفت یک برند را بسیار مشخص و قابل فهم می‌کند و در این قسمت ما چند روش برای ساخت یک کمپین کامنت مارکتینگ موفق را در اختیار شما خواهیم گذاشت:

 • اهداف کامنت مارکتینگ خود را از قبل کاملا مشخص کنید: قطعا دلایلی زیادی برای استفاده از بازاریابی دیدگاه وجود دارد مثل گرفتن بک لینک، افزایش محبوبیت، معروفیت، تعامل با جامع هدف و یا هرچیز دیگر، اما اگر شما بی‌ هدف و بی برنامه شروع به استفاده از کمپین کامنت مارکتینگ خود کنید نه تنها نتیجه نخواهید گرفت بلکع ضرر خواهید دید زیرا تصویر خوبی را برای مخاطب نمی‌سازید.
 • معیارهای اندازه‌گیری و محاسبه برای خود تعریف کنید: درست است که محاسبه بازاریابی دیدگاه خیلی سخت است ولی اگر شما بتوانید معیارها و بردارهایی را برای خود تعریف کنید تا بتوانید عملکرد و میزان منابع استفاده را بسنجید این قابلیت را بدست می‌آورید که کمپین کامنت مارکتینگ خود را خیلی بهتر مدیریت کنید و اتلافات آن را از بین ببرید.
 • یک فهرست از سایت‌ها و جوامع مورد نظر خود درست کنید: شما نمی‌توانید در هر وب سایتی که دوست دارید و یا از اسمش خوشتان می‌آید کامنت بگذارید و در آنها لینک قرار دهید بلکه شما باید مشاغل، وی سایت‌ها و بلاگ‌هایی که مربوط به شما هستند و در زمینه شما در حال فعالیت هستند را پیدا کنید، بشناسید و سپس کامنت‌های خود را در آنها پوست کنید.
 • تحقیقات برای جمع‌آوری اطلاعات: دقیقا بعد از اینکه یک وبلاگ یا محتوا را خواندید شروع به کامنت گذاری نکنید بلکه کمی زمان بگذارید و ببینید افراد دیگر دارند چه موضوعاتی را بیان می‌کنند و افراد به چه کامنت‌های بیشتر ارتباط برقرار کرده‌اند و سپس با استفاده از دیتایی که بدست آورده‌اید کامنت‌های خود را بنویسید.
 • ایجاد یک سیستم یادآوری: آیا شما یک کامنت را می‌نوسید و سپس آن را فراموش می‌کنید؟ جواب این سئوال احتمالا بله است، ولی اگر شما دارید از یک کمپین کامنت مارکتینگ استفاده می‌کنید این موضوع اصلا قابل قبول نیست بلکه شما باید یک سیستم یا یک پروسه چک کردن کامنت‌ها برای خود تعریف کنید تا بتوانید بفهمید که تأثیر و بازخورد کاربران نسبت به کامنت شما چه بوده است و آیا نیاز به تغییر و حذف آن است یا خیر.
 • بخش کردن کامنت در شبکه‌های اجتماعی: شبکه‌های اجتماعی قدرت و تأثیر زیادی را دارند و بهترین پلتفرم برای قرار دادن کامنت‌های شما هستند زیرا هزاران نفر آن را می‌بینند و شما می‌توانید به بازخورد آنها ارزش کامنت خود را بسنجید.
 • همیشه ارزشی را به موضوع اضافه کنید: کامنت گذاشتن مثل اولین آشنایی با یک فرد تازه است، شما فقط یک فرصت برای تأثیرگذاری روی آن فرد دارید و اگر نتوانید از همان قدم اول حس خوبی را به او منتقل نکنید دچار مشکل خواهید شد و این موضوع شامل کامنت‌ها هم می‌شود زیرا اگر کامنت شما بی‌معنی و بی‌ارزش باشد، قطعا باعث جذب مخاطب نخواهد شد.
 • دامنه تأثیر کامنت خود را افزایش دهید: به افراد اطلاع دهید که شما یک کامنت خوب و مفید روی یک بلاگ یا پوست گذاشته‌اید تا آنها بتوانند با خواندن کامنت شما، برندتان را بهتر بشناسند و با آن راحتر ارتباط برقرار کنند.

موارد بالا می‌توانند به شما در داشتن یک کمپین کامنت مارکتینگ موفق کمک کنند و یا حداقل شما را مسیر درستی قرار دهند ولی اگر شما راهی برای بهتر کردن کمپین خود دارید قطعا از آن استفاده کنید و همیشه در نظر داشته باشید که علاوه بر موارد بالا و یا هر موردی که شما سراغ دارید زمانبندی بسیار مهم است زیرا شما نباید خیلی در بروی موضوع کامنت دهید بلکه باید تا وقتی که آن پوست داغ است و دارد توجه زیادی را جلب می‌کند نظرات خود را بیان کنید.

الان شما می‌دانید که کامنت مارکتینگ(comment marketing) چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک کند، برای مثال شما می‌توانید از یک کمپین کامنت مارکتینگ برای افزایش مشتری و میزان فروش محصولات خود استفاده کنید ولی در اینجا احتمال این وجود دارد که شما اهمیت تولید محتوا عالی در موضوع درک نکرده باشید شاید اصلا بگویید تولید محتوا چه ربطی به بازاریابی دیدگاه دارد؟ خوب جواب این سئوال بسیار ساده است زیرا هدف نهایی کامنت مارکتینگ جذب کاربر به وب سایت شماست و اگر وب سایت شما محتوا خوب و عالی نداشته باشد، تمام تلاش شما برای جذب مخاطب به راحتی به حدر می‌رود، انگار که اصلا انجام نشده است.

دیدگاه ها
Comments