در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
28
الگوریتم مرغ مگس خوار GOOGLE چیست و تأثیر آن بر محتوا
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه 2 ماه قبل ، آخرین بروزرسانی درآگوست 18, 2020

وقتی با یک مجله، روزنامه یا حتی مقاله بلاگ روبه رو می شوید کدام را به کدام یک بیشتر توجه می کنید؟ عناوین یا متن؟ بین تصاویر و متن چطور؟ بین لیست ها و متن کدام را انتخاب می کنید؟ همانطور که می بینید تقریبا هرچیزی که به نوعی محتوا را برایمان خلاصه کند از اصل متن برایمان ارزشمندتر است، اینطور نیست؟ پس چطور انتظار دارید که مخابتان نیز حاضر شود یک متن خشک خالی طولانی و حوصله سربر را بخواند؟!

جالب اینجاست که گوگل هم متوجه این امر شده و توجه زیادی به این قسمت­ها دارد و به عبارتی گوگل با استفاده از الگوریتم مرغ مگس‌خوار توجه ویژه‌ای به لقمه‌های حاضر و آماده‌ای که برای مخاطب قرار داده‌اید، می‌کند!

ما سعی داریم در این مقاله به شما توضیح بدهیم که الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟ چگونه کار می­کند؟ نقاط قوت و ضعف آن چیست و در نهایت شما از آن چطور می­توانید استفاده کنید تا محتوای خود را بهتر و از همیشه بهتر برای مخاطب قابل دسترسی کنید.

مطالبی که شما در ادامه آنها را یاد خواهید گرفت:

 • الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟ 
 • نبوغ الگوریتم مرغ مگس خوار
 • نگرانی­هایی تولید کنندگان محتوا در مقابل الگوریتم مرغ مگس خوار
 • کاربرد الگوریتم مرغ مگس خوار برای تولید کنندگان محتوا

 

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟ (سال انتشار: 2013)

شما می­توانید به این الگوریتم به عنوان یکی از بزرگترین و یا حتی بزرگترین قدم تکاملی در زمینه­ ی موتورهای جست­ و جوگر و نتایج آنها نگاه کنید، ولی چطور؟

اول شما باید این را بدانید که الگوریتم مرغ مگس خوار بروی بیش از 90 درصد سرچ­های انجام شده، تأثیر می­گذارد و آخرین باری که همچین تغییر بزرگی را در الگوریتم و نتایج   google را مشاهده کردیم، در سال 2010 بعد از ارائه­ی الگوریتم caffeine بود که سعی داشت با استفاده از شاخص­های جدید مثل قرار دادن سرچ در جمله­ های مختلف فهرست مطالب بیشتری را به شما نشان بدهد.

ولی الگوریتم caffeine روی کلماتی که شما وارد کرده بودید تمرکز داشت و نتایجی که نشان می­داد که خیلی کلمه محور بودند تا اینکه توجه­ای به معنا و تأثیری که آن کلمات داشته باشد،  ولی بعد از راه­ اندازی و ارائه ­ی الگوریتم مرغ مگس خوار در پاییز سال 2013، موتورهای جست­وجوگر به خصوص google  دقیقاٌ همان کلمه ­­ای که سرچ کرده بودید را به عنوان نتیجه به شما نشان نمی­داد
بلکه با قرار دادن کلمه و یا جمله سرچ شده در پارامترهای بسیار گسترده خود، نتایج بسیار بهتر و جامع تر را ارائه می­دهد.

ولی بعد از اجرایی شدن این الگوریتم، نتایج نشان داده شده براساس پارامترهای بسیار بیشتری سنجیده می­شوند و نتایج نهایی که در اختیار شما قرار می­گیرد تنوع و زمینه­ی بسیار گسترده­ تری را دارا می­باشد، به گونه­ای که با توجه به چیزی که آن را سرچ کرده­اید، ویدیو، موسیقی، فرد و مکان مربوط به آن نشان داده می­شود و به شما این اجازه را می­دهد که آن چیزی را که به دنبالش بودید را راحت­تر پیدا کنید. همانطور که در نمونه زیر می­بینید من با سرچ کردن کلمه منظمه شمسی به انواع مطالب، ویدیو و عکس مربوط که شامل سیارات آن نیز می­شود دسترسی پیدا کردم.


پس نوع جست و جو این الگوریتم فقط به کلماتی که شما وارد کرده­ اید خاتمه نمی­یابد بلکه آن فقط شروعش است زیرا نتایجی که الگوریتم مرغ مگس خوار برای شما پیدا می­کند بدین گونه است که آن را در فیلترهای بسیار زیادی قرار می­دهد، از جمله اینکه امکان دارد افراد در هنگام صحبت کردن از موضوع شما چگونه استفاده ­کنند و یا امکان دارد فیلم و یا آهنگی به این نام وجود داشته باشد که خود آنها شاید اشاره به چیزهای دیگری داشته باشند .

پس کلماتی که شما وارد می­کنید مانند ریشه­های یک درخت بسیار بزرگ است و نتایج که برای شما آماده می­شود مانند شاخه­ های آن است که تا چشم کار می­کند را پوشانده­اند.

قبل از انتشار مرغ مگس خوار، الگوریتم­ های بسیار زیادی دیگری توسط شرکت google مورد استفاده  قرار گرفته ­اند مانند panda و  penguin که به گونه­ای نسخه­ های ناتمام مرغ مگس خوار بودند زیرا آنها فقط از 5 تا 7 درصد سرچ ­ها را تحت تأثیر می­دادند  و هیچکدام قابلیت داشتن حجم پارامترهای مرغ مگس خوار را نداشتند.

شما شاید بپرسید که این تغییرات بزرگ شامل چه چیزهای می­شود؟

خوب دو تا از بزرگترین تغییراتی که به ذهن می­رسد، استفاده از الگوهای محاوره و الگوی ذهنی مخاطب است.

حالا شاید بپرسید که نحوه­ی کارکرد این الگوها چگونه است؟

 1. الگوی گفت و گو(speech pattern): این ویژگی اینگونه عمل می­کند که وقتی یک کلمه یا یک جمله را وارد می­کنید، موتور جست­و­جوگر google در بانک بزرگ دیتای خود می­گردد تا ببیند که افراد در هنگام صحبت کردن و برخوردهای روزانه از موضوع سرچ شده­ ی شما چگونه استفاده می­کنند یا منظورشان چیست. سپس نتایج پیدا کرده­ ی خود را بر اساس آنها در اختیارتان می­گذارد.
 2. الگوی ذهنی’(what’s on your mind): این یکی دیگر از ویژگی­های اعجاب انگیز الگوریتم مرغ مگس خوار است و اینگونه عمل می­کند که google سعی می­کند تا چند قدم از شما جلوتر باشد، همانطور که مغز شما یک جمله را قبل از این که شما آن را بنویسید، در ذهنتان به آن شکل می­دهد. موتور جست­و­جوگر google با استفاده از این قابلیت سعی می­کنند موارد سرچ شما را سریعتر از شما حدس بزنند و به شما چند گزینه ­ی مختلف برای سرچ کردن را به شما ارائه می­دهند.

(همانطور که می­بینید وقتی شما کلمه را وارد می­کنید، google  به شما گزینه ­ها مربوط را در اختیارتان می­گذارد)

 

 

 

نبوغ الگوریتم مرغ مگس خوار:

اطلاعات و دیتا­هایی که بعد از هر سرچ شما برای موتور­های جست و جوگر ارسال می­شود مانند عکسی که می­بینید، دریایی رنگین، پیچیده و خروشان است و قبل از تولید این الگوریتم، موتورهای جست و جوگر نتایج را صورت یک رنگ ساده و مشخص از این دریا نشان می­دادند و به گونه رنگ ­های دیگر را نادیده می­گرفتند.

ولی بعد از اینکه نسخه­ مرغ مگس خوار اجرایی شد نتایج شما به صورت چند رود زیبا که هرکدام رنگ وکارایی خود را دارند در اختیار شما قرار می­گیرد و اگر نیاز باشد که موتور جست­و­جوگر  google بعضی از این رودها را ترکیب کند تا به شما یک جواب جامع­ تر را بدهد، این کار را انجام می­دهند.

نبوغ این الگوریتم پیچدگی پارامترهای آن و بزرگی پروژه تولیدش که بیش از یک دهه طول کشید تا به بهره­ برداری برسد. پس شما از زمان و انرژی که روی ساخت و راه­ اندازی این پروژه صرف شده است، می­توانید بفهمید که چه مقدار زیادی از شاخص­ها و پارامترهایی در هر سرچ مورد بررسی قرار می­گیرد تا این قابلیت را در اختیارتان بگذارید که در هر زمینه بتوانید دیتای لازم را پیدا کرده.

 

نگرانی­ هایی تولید کنندگان محتوا در مقابل الگوریتم مرغ مگس خوار:

تولیدکنندگان محتوا و یا شرکت­ هایی که در تبلیغات خود از بازاریابی محتوا استفاده می­کنند، نسبت به تأثیر و کارایی این الگوریتم نگرانی ­هایی دارند. زیرا نتایج سرچ موتور جست و جوگر google در حال حاضر با الگوهای محاوره و ذهنی نتایج را نشان داده می­شود، و  این پیشرفت بزرگ نگرانی­های زیادی را برای تولید کنندگان محتوا ایجاد کرده است که شاید دیگر کلمه­ های کلیدی دیگر بیهوده و بلااستفاده شده­اند، ولی این گونه فکر کردن  درست نیست، به دلیل اینکه با این پیشرفت در زمینه سرچ  نیاز به کلمه­ های کلیدی از بین نرفته، بلکه هنوز هم بسیاری از مخاطبین همچنان به سرچ به همان صورت قدیمی که از کلمات خاص و دقیق استفاده می­شود تا موضوع خود را پیدا کنند، عادت دارند و وجود کلمه­ های کلیدی در محتوای شما، کار google را نیز آسان­تر می­کند، چون تشخیص آن مطلب برایش ساده­ تر است. شما باید این را در نظر داشته باشید که قواعد(سئو) SEO  تغییر آنچنانی بدلیل وجود الگوریتم مرغ مگس خوار نکرده ­اند و یا از بسن نرفته ­اند، زیرا اگر سئو مرده باشد دیگر نیازی به موتورهای جست و جوگر نیست؛ ولی همانطور که می­بینید و  نتایج تحقیقات نشان می­دهند، مقدار و تعداد سرچ­ها از همیشه بیشتر شده است، زیرا مردم دارند زمانی بیشتری را در اینترنت به خصوص توسط گوشی­ های موبایل می­گذارند.

شما باید در نظر داشته باشید که با استفاده کلمه­ های کلیدی که به موضوع محتوای شما مربوط هستند و استفاده کاربردی دارند، تأثیر و زمان تازگی مطالب خود را بالا می­برید و این موضوع قطعا یکی از فاکتورهای مهمی است که در طولانی مدت بروی رتبه محتوای شما تأثیر خواهد داشت.

پس این فکر که استفاده از کلمه ­های کلیدی بی فایده است و مطالبی که نا الان درباره­ ی تولید و بازاریابی محتوا می­دانید دیگر غلط و بلااستفاده است، یک تصور نادرست است. چون درست است که شرایط تغییر کرده است ولی محتوا هنوز همان محتواست و مردم همان مردم­اند.

این نیاز نیست که از بین رفته است بلکه روش استفاده­ ی جدیدی به تالار اسلحه ­ها اضافه شده است.

کاربرد الگوریتم مرغ مگس خوار برای تولید کنندگان محتوا:


وجود این این الگوریتم فرصت­های بسیار زیادی را در اختیار تولید کنندگان محتوا گذاشته است، مثل:

 • تولید محتوا با لحن ساده­ تر و صمیمی­ تر
 • دسترسی به مخاطبین بسیار بیشتر
 • دریافت دیتای خوب و فراوان با سرعت بسیار بالا
 • تولید و مدیریت سریعتر محتوا
 • باز استفاده­ ی بهتر از محتوای قدیمی
 • بروز رسانی سریعتر محتوا
 • دسترسی بهتر به پلتفرم­ های مختلف
 • دسترسی ساده به دوره­ های آموزشی مفید و مرتبط

الگوریتم مرغ مگس خوار داری یک پوئن بسیار خوب در زمینه ­ی محتوای غیر نوشتاری است، چون این الگوریتم بسیار گسترده و پیشرفته­ است و در نتایج خود عکس، ویدیو و فایل صوتی مربوط به موضوع سرچ شده را در اختیار کاربر می­گذارد به شما این اعتماد نفس را به شما می­دهد که محتوای شما به نوعی دیده، شنیده و پخش خواهد شد.

 

شاید تولید محتوای غیر نوشتاری کمی سخت ­تر از محتوای تماما کلمه­ محور باشد ولی به یاد داشته باشید که یک عکس هزار کلمه ارزش دارد. این الگوریتم پخش و ارائه­ ی محتوا را از همیشه راحت­تر کرده است، زیرا تمامی محتوای لازم را در هر پلتفرم در اختیار متقاضی می­گذارد.

یکی از راه­های جذابیت بخشیدن به محتوا این است از  مدیوم­ها رسانه­ های مختلف و بسیاری استفاده کنید و الگوریتم مرغ مگس خوار بزرگترین رابط شما در هر جای دنیا است که همیشه و در هر زمانی در اختیار شما می­باشد.

شاید پبرسید چجوری؟ چون این الگوریتم به کاربر این اجازه را می­دهد که موضوع مورد نظر خود را حتی اگر به صورت غیرمستقیم به آن اشاره کرده است را پیدا کند و بدون توجه به نوع مطلب به آن دسترسی پیدا کند، این قابلیت در اختیار شما قرار گرفته است که با تولید محتوا با توجه به قواعد سئو و مطالب مربوط در هر فرمتی مثل عکس، ویدیو، پادکست و … و در هر پلتفرمی باشد، محتوای خود را بسیار سریع و آسان در رنج دید مخاطب بگذارید.

راه­های بسیار زیادی وجود دارند که شما بتوانید با استفاده از آنها رتبه­ ی خود در نتایج الگوریتم مرغ مگس خوار بالا ببرید و در ادامه هشت نکته ­ی کاربردی را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

 1. موضوع سایت خود را با استفاده از عبارات روشن، محتوای بالای صفحه و عنوانین راهنما انتخاب و تصحیح کنید
 2. محتوای طولانی تولید کنید و از محتوای کوتاه دوری کنید
 3. محتوای عمیق و پرمفهوم تولید کنید
 4. خلاصه­ ی هدف و قصد سایت را به صورت مستقیم بیان کنید
 5. محتوایی تولید کنید که برای مخاطبین جذاب باشد
 6. محتوای متمرکز و با هدف مشخص تولید کنید
 7. حجم زیادی از محتوا را به صورت مداوم تولید کنید
 8. محتوایی تولید کنید که کاملا مربوط به حوزه­ی تخصصی شما می­باشد

 

حالا که به پایان این مقاله رسیدیم شما دریافتید که الگوریتم مرغ مگس خوار چسیت، شامل چه پارامترهای جدیدی است و با استفاده از چه روش­هایی رتبه­ ی محتوای خود را در نتایج آن بالا ببرید. الان نوبت شماست که به شما کمک کنید، اگر شما روش ­های دیگری را برای استفاده بهتر از الگوریتم مرغ مگس خوار را می­شناسید که در مقاله­ی ما به آن اشاره­ای نشده بود لطفا آن را در ایمیل فرامحتوا به آدرس faramohtava@gmail.com  حتما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها
Comments