در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
208
الگوریتم پنگوئن: جنگجوی شجاع گوگل
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 5 ماه قبل

ما وقتی درباره الگوریتم‌های گوگل صحبت می‌کنیم، سه نام همیشه مرغ مگس خوار، پاندا و پنگوئن در کنار هم می‌آیند، زیرا این سه الگوریتم ستون‌های رتبه دهی و بایگانی گوگل هستند. ما درباره الگوریتم مرغ مگس خوار و پاندا در مقاله دیگر بحث کردیم و الان وقت این رسیده که الگوریتم پنگوئن گوگل را بررسی کنیم و درک کنیم که این کوچولوی جنگجو چه تأثیری بروی پروسه سرچ ما گذاشته است، با چه چیزهایی می‌جنگد و چه مواردی برایش مهم است و چگونه با لینک‌های گول‌ زننده و کاذب برخورد می‌کند؟

عناوین این مقاله:

 • الگورتیم پنگوئن چیست؟
 • چرا نیاز به ساخت و انتشار الگوریتم پنگوئن بود؟
 • برخورد الگوریتم پنگوئن با لینک‌های بی‌کیفیت
 • راه‌های بازسازی رتبه پس از برخورد با الگوریتم پنگوئن
 • بررسی کیفی لینک برای جلوگیری از کاهش رتبه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل
 • اشتباهات رایج سئو کاران در رابطه با الگوریتم پنگوئن

الگورتیم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن گوگل مانند الگوریتم پاندا یکی از سواره نظام‌های گوگل در مبارزه با سایت‌های بی‌کیفیت است که با استفاده از متودهای کلاه سیاه و لینک‌های کاذب و دروغین درحال رتبه خود را افزایش می‌دهند. این الگوریتم برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و روی سه درصد از نتایج سرچ تأثیر گذاشت که در مقابل الگوریتم‌های گوگل دیگر به نظر مقدار بسیار کوچکی است ولی کمترین تغییر در کیفیت سایت‌ها و لینک‌ها بسیار مهم و قابل توجه است، زیرا لینک‌های بی‌کیفیت مانند لینک‌هایی که به محتوای نامرتبط و یا وب سایت‌های از قبل مشخص نشده، ختم می‌شوند با ایجاد گمراهی، هم به اعتبار گوگل به عنوان یک موتور جست‌و‌‎جوگر و هم به تجربه کاربر صدمه می‌زنند.  الگوریتم پنگوئن گوگل دو موضوع مشخص را مورد هدف قرار می‌دهد و اگر یکی از این موضوع در یک لینک وجود داشته باشد رتبه آن را پایین می‌آورد. این دو موضوع عبارت از:

 • بک لینک‌های نامناسب(link schemes): تولید، دریافت و خرید بک لینک‌ از وب سایت‌های غیر مرتبط و بی‌کیفیت، برای ایجاد یک تصویر دروغین از مرجعیت برای بالا بردن رتبه در صفحه نتایج گوگل.
 • بمباران کلمات کلیدی(keyword stuffing): استفاده بیش از حد و بیهوده از کلمات کلید در لینک و یا نامک سایت یا محتوا.

 

چرا نیاز به ساخت و انتشار الگوریتم پنگوئن بود؟

همانطور تا الان قطعا متوجه شده‌اید، جنگ گوگل با وب سایت‌های بی‌کیفیت که بروی نتایج آن تأثیر منفی داشتند، با انتشار الگوریتم پاندا شروع شد و آپدیت پنگوئن ادامه این نبرد است و این آپدیت سلاح تازه‌ نفس و سخت‌کوش گوگل در این نبرد غول‌آسا است. این جنگ یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های تاریخ است زیرا که این نبرد بی‌صدا و خونریزی بیش از یک دهه ادامه داشته است و گوگل تسلیم نخواهد شد تا وقتی که تمامی ناخالصی‌ها و بی‌کیفیتی‌ها از روی صفحه نتایجش کاملا پاک شده باشند. هدف اصلی الگوریتم پنگوئن کنترل هرچه بیشتر گوگل بروی کیفیت نتایج و کاهش قدرت و تأثیر قواعد کلاه سیاه، می‌باشد و تلاش پنگوئن بر این است که لینک‌های ارگانیک، مرجع و مربوط بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار گیرند و لینک‌های اسپم و کاذب آنقدر کم بشوند که گویا از بین رفته‌اند. لینک‌هایی که توسط الگوریتم پنگوئن مورد بررسی قرار می‌گیرند، لینک‌های ورودی یک سایت هستند یعنی لینک‌هایی که به موضوع درون یک سایت متصل می‌شوند و الگوریتم پنگوئن برای تعیین کیفیت این لینک‎‌ها می‌بیند که آیا موضوع و محتوایی که این لینک‌های ورودی به آنها راه پیدا کرده‌اند، مرجعیت و ارتباط کافی را دارند و یا نه؟ الگوریتم پنگوئن اصلا لینک‌های خروجی یک وب سایت را بررسی نمی‌کند و بروی رتبه آنها تأثیری ندارد، پس در اینجا تفاوت بزرگ بین الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن را به خوبی درک کرد، زیرا پاندا کیفیت و مرجعیت یک محتوا را بررسی می‌کند و الگوریتم کیفیت و کارایی لینک‌ها را هدف قرار می‌دهد.

برخورد الگوریتم پنگوئن با لینک‌های بی‌کیفیت

بلافاصله بعد از انتشار الگوریتم پنگوئن گوگل، وب مسترها و برندهای که از تکنیک‌های لینک‌سازی دروغین و بک لینک‌هایی که پر از لینک‌های کپی شده بودند، استفاده کرده بودند، متوجه افت شدیدی از ترافیک ارگانیک خود شدند و این افت ترافیک بدلیل وجود این الگوریتم بود. نحوه کار پنگوئن این گونه نیست که فقط یک سایت را مورد هدف قرار گیرد بلکه اگر نیاز باشد فقط یک بخش را مثل یک گروه کلمات کلیدی را مورد هدف و بررسی قرار می‌دهد و اگر این بخش‌ها شامل اسپم باشد، رتبه آنها را در صفحه نتایج پایین می‌آورد. الگوریتم پنگوئن بروی دامین‌ها نیز تأثیر می‌گذارد تا افراد نتوانند با عوض کردن دامین خود از زیر بررسی و خلع رجه یا همان پایین آوردن رتبه توسط پنگوئن قسر در بروند و فکر نکنید که با ری دایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ می‌شود از دست الگوریتم پنگوئن فرار کرد زیرا این الگوریتم بسیار پیشرفته‌تر از آن چیزی هست که فکر می‌کنید.

راه‌های بازسازی رتبه پس از برخورد با الگوریتم پنگوئن

برای بدست آوردن رتبه بعد خلع درجه شدن توسط الگوریتم پنگوئن گوگل راه‌های بسیاری وجود دارد و یکی از رایج‌ترین این کارها استفاده از ابزار disavow (رد کردن) می‌باشد. ابزار disavow که در google console می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید و عکس آن را در قسمت بالا می‌توانید ببینید. برای دسترسی به ابزار disavow چندین راه وجود دارد مثل اینکه می‌توانید وارد گوگل کانسول شوید و در قسمت webmaster در زبانه tools، ابزار disavow را انتخاب کنید ولی یک راه بسیار ساده‌تری وجود دارد، شما سرچ کردن
disavow tool مستقیما به این ابزار دسترسی پیدا کنید و این ابزار یکی از بزرگترین یاران سئو کاران بوده و است و این قضیه با ادغام شدن الگوریتم پنگوئن با الگوریتم هسته و اصلی گوگل، تغییری نکرده است. تحقیقات نشان می‌دهد که ابزار disavow تأثیری بروی خلع درجه این الگوریتم ندارد ولی این موضوع از طرف خود گوگل رد شده است ولی درحین حال شما باید در نظر داشته باشید که ابزار disavow باید به عنوان آخرین گزینه استفاده شود زیرا شاید این ابزار سریع باشد ولی مشکل لینک بی‌کیفیت را حل نمی‌کند. شاید در اینجا برایتان سئوال پیش آید که چه مواردی را باید در فایل disavow شامل شوید؟ فایلی disavow، فایلی است شما برای گوگل می‌فرستید و از آن درخواست می‌کنید که لینک‌های که در فایل شما ذکر شده‌اند را نادیده بگیرد. اگر شما در فایل disavow خود لینک‌های که بروی ترافیک شما تأثیر منفی می‌گذارند را شامل شوید دیگر این لینک‌های مورد بررسی قرار نمی‌گیرند ولی اگر به اشتباه لینک‌های با‌کیفیت و تأثیرگذار را هم در این فایل قرار دهید، این لینک‌ها نادیده گرفته خواهند شد و بروی رتبه شما هیچ تأثیری نخواهند داشت. زمانی که شما فایل نهایی خود را برای گوگل می‌فرستید، گوگل تایید آن را برای شما خواهد فرستاد و درحالی که فایل disavow شما بلافاصله توسط گوگل مورد بررسی قرار می‌گیرد، لینک‌های که در آن فایل شامل شده بودند بلافاصله نادیده نخواهند گرفته شد.

بررسی کیفی لینک برای جلوگیری از کاهش رتبه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل

شما قطعا این جمله را شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است و این درمورد رتبه یک سایت و کیفیت لینک‌های آن هم صدق می‌کند و بسیاری از افراد با این موضوع مشکل دارند، زیرا دقیقا نمی‌دانند که چه چیزی یک لینک را با کیفیت می‌کند؟ خیلی‌ها فکر می‌کنند وقتی یک لینک از .edu(نام دامین) یک سایت می‌آید، یک لینک  با کیفیت است ولی اینطور نیست زیرا بسیاری از این لینک‌ها از سایت‌های شخصی آمده‌اند که یپکدام از پارامترهای کیفیت را رعایت نمی‌کنند و دامین‌های این .eduها پر از اسپم یعنی لینک‌های بی‌کیفیت و کاذب هستند و به علاوه این موضوعات تعداد بسیار زیادی این سایت‌ها هک شده هستند که فقط لینک‌های بی‌کفیت  با تأثیر منفی تولید می‌کنند. پس شما اگر به دنبال گرفتن لینک از یک سایت دیگر هستید، مرجعیت و کیفیت آن سایت را با دقت بسیار بررسی کنید و همیشه و همیشه قبل از قرار دادن یک لینک در وب سایت خود از کیفیت آن کاملا مطمئن شوید تا رتبه‌تان همیشه درحال افزایش نه اینکه بعد از قراردهی یک لینک متوجه افت رتبه شوید و گرفتار بازسازی و درمان شوید.

اشتباهات رایج سئو کاران در رابطه با الگوریتم پنگوئن

یک از نکات مثبت صنعت سئو، با انرژی بودن و فعال بودن جامعه آن است، این نکته باعث چاپ روزانه تئوری‌های مختلف از طرف افراد شده است و این کار باعث اطلاع رسانی بسیار سریع شده است، ولی در حین حال این موضوع حاشیه‌هایی هم ایجاد می‌کنند، مثل شایعات درباره الگوریتم‌های گوگل که الگوریتم کبوتر از این موضوع مستثنا نیست. چند مورد از این شایعات را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • پنگوئن یک جریمه است:این یکی از بزرگترین شایعات و اشتباهاتی است که درباره الگوریتم پنگوئن وجود دارد. پنگوئن یک جریمه نیست بلکه یک الگوریتم است، درست است که هم الگوریتم و هم جریمه بروی افت رتبه یک سایت یا محتوا تأثیرگذار هستند ولی بین آنها فرق‌های بسیار بزرگی وجود دارد. یک الگوریتم ابزاری برای بررسی و بایگانی است و یک جریمه وقتی اتفاق می‌افتد که گوگل یک چیز را به عنوان یک مشکل و یا اسپم تشخیص می‌دهد و با آن برخورد می‌کند.
 • زمانی که وب سایت شما توسط پنگوئن مورد برخورد قرار می‌گیرد، گوگل شما را مطلع می‌کند:این یک دیگر از شایعات الگوریتم پنگوئن است، زیرا وقتی رتبه‌ شما بدلیل الگوریتم پنگوئن گوگل افت می‌کند، گوگل شما را با خبر نمی‌کند و خود این عمل یک فرق دیگر بین الگوریتم و جریمه است، زیرا اگر شما توسط گوگل جریمه شوید، گوگل به سرعت این موضوع را به شما اطلاع می‌دهد.
 • استفاده از ابزار disavow تنها راه برگشت پس از ضربه پنگوئن است:درست است که این کار یکی از رایج‌ترین راه‌های حذف لینک‌های بی‌کیفیت است ولی این کار بسیار زمانبر و سخت است. ولی استفاده از این ابزار تنها راه بازسازی نیست بلکه بهترین راه برای بازگشت و بازسازی افزایش لینک‌های با کیفیت است.
 • بعد از برخورد با پنگوئن هیچ راه بازگشتی وجود ندارد:این موضوع یکی از نادرست‌ترین شایعات الگوریتم پنگوئن است زیرا همانطور که گفتیم چندین راه برای بازسازی پس از برخورد با پنگوئن وجود دارد، درست است که این کارها زمانبر هستند ولی ناممکن نیستند.

 

الگوریتم پنگوئن بزرگترین آپدیت گوگل نیست و در مقابل الگوریتم‌های کافئین و مرغ مگس خوار درصد بسیار کوچکی از نتیج سرچ گوگل را تحت تأثیر می‌دهد و درست است که تمثیل آن یک حیوان بامزه و بی‌آزار است، ولی این پنگوئن کوچولو یکی از سرسخت‌ترین و فعال‎ترین مبارزهای گوگل است و همین الگوریتم دلیل پیشرفت بسیاری از وب سایت‌ها می‌باشد. پس الگوریتم پنگوئن گوگل را دست‌کم نگرید بلکه از آن استفاده کنید تا از همیشه بهتر و بزرگتر باشید.

دیدگاه ها
Comments