در حال انتقال به حالت خواندن
علی غیاثی
علی غیاثی
مشاهده مطالب
196
الگوریتم فِرِد گوگل: نگهبان غارنشین محتوا
حالت خواندن
مدت زمان مطالعه 1 دقیقه 5 ماه قبل


محتوای باکیفیت مهم‌ترین و یا حداقل یکی از مهم‌ترین راه‌های دست یابی به یک رتبه عالی در صفحه نتایج گوگل است و کیفیت محتوای تولید شده توسط الگوریتم‌های گوگل مثل پاندا و مرغ مگس خوار بررسی و رتبه‌دهی می‌شود و تازه‌نفس‎ترین و شاید سختگیرترین نگهبان محتوا الگوریتم fred است. الگوریتم فِرِد گوگل تلاش هرچه بیشتر این موتور جست‌و‌جوگر برای مقابله با محتوای بی‌کیفیت و نامرتبط است.

مطالبی در ادامه با آنها روبرو خواهید شد:

 • الگوریتم فِرِد گوگل چیست؟
 • چرا نام این الگوریتم  fred  است؟
 • چگونه پس از برخورد با الگوریتم فِرِد رتبه خود را دوباره بدست آورید
 • چه مواردی باعث جریمه شدن توسط الگوریتم  fred  می‌شود؟

الگوریتم فِرِد گوگل چیست؟

همانطور در قسمت بالا توضیح دادیم، الگوریتم fred گوگل خشن‌ترین الگوریتم گوگل برای بررسی و رتبه‌دهی به محتوا است و این آپدیت در ماه مارس سال ۲۰۱۷ منتشر شد ولی در آن زمان گوگل انتشار این الگوریتم را به کاربران خود اعلام نکرد زیرا گوگل می‌خواست از کارایی و اهمیت آن باخبر شود و سپس انتشار آن را به صورت عمومی اعلام کند. در حقیقت آپدیت fred چیست؟ خوب، جواب این سئوال یکم گیج کننده است زیرا ما تا الان به این آپدیت به عنوان یک الگوریتم اشاره کرده‌ایم ولی حقیقت موضوع این نیست. آپدیت fred یک الگوریتم نیست، آن حتی یک سری مراحل مشخص هم نیست بلکه fred یک اسم بامزه جذاب برای هرگونه بروزرسانی الگوریتمی مربوط به بررسی کیفیت یک سایت و محتوای آن است. به این الگوریتم می‌توان به عنوان یک مکمل برای آپدیت‌های دیگر گوگل نگاه کرد. خوب، پس استفاده از کلمه fred  چه زمانی شروع شد؟ در سال ۲۰۱۵ یک سری آپدیت الگوریتمی بی‌نام و یا به اصطلاح الگوریتم‌های “روح” که ربطی به الگوریتم پاندا نداشتند، منتشر شدند. شما می‎توانید به این آپدیت‌های روح به عنوان اجداد الگوریتم فِرِد گوگل نگاه کنید، زیرا گوگل با انتشار این آپدیت‌ها درحال افزایش حساسیت خود برای بررسی کیفی محتوا یک وب سایت بود و نام fred زمانی به این آپدیت‌ها داده که شد که یک خبرنگار از گری الیس یکی از آنالیست‌های گوگل درخواست کرد که یک نام به این آپدیت‌ها بدهد و او گفت:« تمامی آپدیت‌ها اگر یا یک نام خاص منتشر نشوند، fred صدا خواهند شد.»

چرا نام این الگوریتم fred است؟
خوب همانطور که گفتیم گری الیس یک جورایی برای سر باز کردن و پایان دادن به سئوالات متعدد افراد این نام را انتخاب کرد ولی به هرحال این به وجود آمد و می‌شود گفت که بلافاصله محبوبیت زیادی را بدست آورد زیرا این اجازه را به کاربران می‌داد که بروی یک موضوع گنگ و نامشخص اسم بگذارند و بتوانند آن را درک و تحلیل کنند. پس این نام می‌توانست هرچیزی باشد یا ما می‌توانیم نام فِرِد را به هر موضوعی بدهیم، پس در هنگام بررسی این الگوریتم به کاربرد و قابلیت‌های آن بیشتر از نامش توجه کنید.

چه مواردی باعث جریمه شدن توسط الگوریتم fred می‌شود؟

اگر وب سایت شما دچار کاهش رتبه و ترافیک ارگانیگ شده است، شما احتمالا توسط الگوریتم‌های گوگل جریمه شده‌اید و هرکدام از الگوریتم‌ها مواردی خاصی را برای جریمه کردن مورد هدف قرار می‌دهند و مواردی که در زیر ذکر شده‌اند، دلایل الگوریتم fred هستند:

 • حضور بسیار شدید تبلیغات در صفحه وب سایت(an extremely large presence of ads)
 • محتوایی که فقط برای افزایش رتبه تولید شده است و هیچ اطلاعاتی را به کاربر نمی‌دهد(content, usually in blog form created solely for ranking purposes)
 • محتوایی که شامل تبلیغات و لینک‌های وابسته در سرتاسر بخش‌هایش است درحالی که خود محتوا دارای کیفیت بسیار پایینی است(content had ads or affiliate links spread throughout, and the quality of the content is far below industry-specific sites)
 • تبلیغات گول زننده مثل تبلیغاتی که شبیه دکمه دانلود یا شروع هستند(deceptive ads)
 • محتوای ناچیز و بی‌ارزش(thin content)
 • موانع که مربوط به UX یک وب سایت هستند(UX barriers)
 • مشکلات مربوط به نسخه موبایل یک وب سایت(mobile problems)
 • ایجاد شرایط بیش از حد تبلیغاتی(aggressive affiliate setups)
 • توجه بیش از اندازه به کسب درآمد با تولید محتوای بی‌کیفیت(aggressive monetization)

اگر وب سایتی حتی یکی از عوامل بالا را شامل شود، الگوریتم فِرِد گوگل قطعا آن را مورد هدف و برخورد قرار خواهد داد که نتیجه این کار باعث افت رتبه و ترافیک ارگانیک آن وب سایت می‌شود.

چگونه پس از برخورد با الگوریتم فِرِد رتبه خود را دوباره بدست آورید

اگر وب سایت شما توسط الگوریتم fred مورد هدف قرار گرفته است و رتبه شما در گوگل افت کرده است، شما این نگهبان محتوا را عصبانی کرده‌اید و مورد محامکه قرار گرفته‌اید ولی این قضیه آخر دنیا نیست زیرا درست است که فرایند بازسازی بسیار زمانبر و پر از موانع بزرگ است ولی اصلا غیرممکن نیست. چطور می‌شود پس برخورد الگوریتم fred وب سایت را باسازی کرد؟ خوب، بهترین درمان پیشگیری است، شما با تولید محتوای خاص و با کیفیت هیچوقت دچار این مشکل نمی‌شوید ولی اگر به هر دلیلی نتوانسته و یا نخواسته‌اید که این کار را انجام دهید و توسط fred جریمه شده‌اید، مجبور به بازسازی و درمان هستید، اولین قدم برای این کار مراجعه به google webmaster guidelines (دستورالعمل وب مستر گوگل) است زیرا در آنجا پارامترهای کیفی که باید رعایت بشوند به صورت کامل توضیح داده شده است و قدم بعدی که باید بردارید تولید محتوای عالی با توجه به تمامی آن پارامترهاست تا هم رتبه قبلی خود را بدست آورید و دوباره جریمه نشوید.

سال‌هاست که گوگل در حال جنگ و نبرد با وب سایت‌های بی‌کیفیت است و محتوا در مقدار این کیفیت نقش بسیار بزرگی دارد و این موضوع هیچوقت تغییر نخواهد زیرا این محتوای خوب است که نیاز کاربر را برطرف می‌‎کند و گوگل تا زمانی که تمام محتواهای بی‌کیفیت از تک‌تک صفحات نتیایجش پاک نشده‌اند به مبارزه خود ادامه خواهد و بر ارتش خود اضافه خواهد کرد، یکی از فرماندهان این الگوریتم فِرِد استولی نه، بهتر است بگوییم الگوریتم‌های fred و شما باید روی زانوهاتون دعا کنید که در طرف مقابل این فرمانده قرار نگیرید.

 

دیدگاه ها
Comments